KORDON ESNAFI DAHA ÇOK DENETİM İSTEDİ
Kordon İşadamları Derneği çatısı altında bir araya gelen işletmeler olağan toplantıda bölgede daha çok denetim yapılmasını istedi. Dernek Başkanı Ömür Şanlı, “Kurumların koordinasyon halinde Kordon’da yaptığı denetimlerde hiçbir sorun çıkmamıştır” dedi.

Kordon İşadamları Derneği bünyesinde faaliyet gösteren işletme sahipleri düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Toplantıda birçok konu masaya yatırılırken son günlerde gündemden düşmeyen sahte alkol, hijyenik olmayan gıda üretimleri, kamu kurumları ile ilişkiler ve belediyelerle koordineli çalışma konuları konuşuldu. Yapılan denetimlerde sahte alkol başta olmak üzere uygunsuz üretime rastlanılmadığını belirten esnaf işletmelerin gerektiğinde mühürlenmesini, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) belgesinin iptal edilmesini talep etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün başkanlığında yapılan denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini belirtildi. Kordon esnafı, denetimlerde üyeleri arasında hiçbir mekanda olumsuz durumun tespit edilmemesinin de kendilerini mutlu ettiğini söyledi

12431775_10153902109483086_925369981_n 12459586_10153902106333086_1156938010_n
TEŞHİR EDİLSİN
Toplantıda konuşan Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, “Öncelikli olarak burada otokontrol kurmak istiyoruz. Bunu da zaten büyük oranda bazı dönemlerde yaptık. Resmi kurumlara yansımadan kendi aramızda birbirimizi denetleyeceğiz. Biz misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Gelen misafirlerimize en iyi şekilde hizmet sunmak amacındayız. Son dönemde alkolle ilgili sıkıntılar var. Bunu hangi işletme yapıyorsa bu işletmenin ruhsatı dahil iptal her şeyi iptal edilsin. Burada tedarikçi firmalara iş düşüyor. Bu tür işletmelerin emniyetten, valilikten yazı alınarak işletme kimse onunla sponsorluk anlaşması yapma ya da ona ürününü verme işlemi uygulanabilir. Bir şirket kaçak alkol satan yere ürün verirken kendi adı da lekelenmiş oluyor. Biz sahte içki satarken tespit edilen işletmelerin ayrıca duyuru ve ilanlar ile teşhir edilmesini istiyoruz. Bakanlık bunu et ve süt ürünleri başta olmak üzere gıda konusunda yapıyor” dedi.
ORTAK AKIL
Şanlı, esnafın işletmelerin üst katında yaşayan sakinlerin hakkının korunması konusunda da hassas olması gerektiğini söyledi. Şanlı, “Biz buralardaki mekanların işletmecisi, mülk sahibi olabiliriz ama binaların sahipleri değiliz. Olsak bile konutlarda yaşayanların yaşam ve özel hayatları var. Buna dikkat etmek zorundayız.  Özellikle çığırtkanlık ve kapı aralıklarının kapatılması, apartmanların girişlerinin zorlaştırılmaması en büyük hassasiyetimizdir.  Eğer, uyarıları dikkate almayan personel varsa hakkında işlem yapılmasını isteyecek gerekirse bunu yapanı biz şikayet edeceğiz. Bizim amacımız Kordon’un cazibe merkezi olarak devam etmesi ve ticari işlerden de herkesin hak ettiği payı almasıdır. Bunun için ortak akıl vazgeçilmezimizdir” diye konuştu.

12463683_10153902106748086_1742805355_n
İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ
İzmir’in tanınmış işletmecilerinin başında gelen İşadamı Tibet Özer de, “Kordon’un birçok sorunu var. Otopark, dilenciler bunların başında geliyor. Ayrıca kamu kurumları ile uyumlu bir şekilde çalışmak istiyoruz. Bunu İzmir için yapmak zorundayız.  Belediye, emniyet ve diğer kurumlarla doğrudan iletişim içinde olan yerlerin çalışmalarını yürütüyoruz.  Yine kültürel ve sanatsal faaliyetler ile ziyaretçi sayısını arttırmak istiyoruz. Biz üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız. İzmir, Türkiye’de mevsimi ve eğlence sektörü ile dikkat çeken bir yer. Bu durumu avantaja çevirerek sistemli çalışmayla desteklemeliyiz. Her zaman işbirliğine hazırız” dedi.

Yorum Yazın