Konak Belediyesinin 1. Kadriye Mahallesinde açtığı ve kısa sürede mahalle sakini kadınların buluşma mekanı haline dönen Rehberlik ve Danışmanlık Merkezinde açılan Sosyal Girişimcilik Eğitimi’ne katılan kadın kursiyerler sertifikaları düzenlenen törenle aldı.
İzmir’in merkez ilçesi Konak’ta çeşitli sebeplerden ötürü iş yaşamına katılamayan kadınlara yönelik başlatılan mesleki eğitim kursları mezun vermeyi sürdürüyor. Konak Belediyesince açılan ücretsiz eğitimler sayesinde kadınlar iş sahibi olup, üretim sürecine katılıyor. Konak Belediyesinin destekleriyle iş yaşamının kapısını aralayan kadınlar arasına son olarak 1. Kadriye Mahallesinde hizmet veren Rehberlik ve Dayanışma Merkezinde Sosyal Girişimcilik Eğitimi’ne katılan 12 kursiyer katıldı. 6 haftalık eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Projenin yürütüldüğü 1. Kadriye Rehberlik ve Danışmanlık Merkezinde gerçekleşen törene kursiyer kadınların yanı sıra aileleri ve diğer kursiyerler katıldı.
Eğitimler 6 hafta sürdü
Kadınlara ev yaşamı dışında farklı imkanlar yaratmak ve özgüven eksikliklerini gidermek adına başlatılan eğitimler 6 hafta sürdü. Bu süre içinde sosyal girişimcilik ve kooperatifçilik kursları verildi. Ayrıca tüm kursiyerlere kurumsal yapı hakkında bilgi de verildi. Konusunda uzman kişilerin katıldığı eğitimde dernekler, vakıflar ve kooperatifler konusunda detaylı bilgi verildi. Katılımcıların sosyal girişimcilik ilkelerini öğrendiği kursta örnek sosyal girişimler hakkında bilgi paylaşımı da yapıldı. Konak Belediyesinin 1. Kadriye Mahallesinde açtığı Rehberlik ve Dayanışma Merkezini ikinci evleri gibi gördüklerini dile getiren kursiyerler, verilen ücretsiz eğitimlerin kendilerine adeta terapi gibi geldiğini, ilk kez kadın olarak dışlanmadıklarını söyledi. Dayanışmanın ve dostluğun pekiştiği kursu tamamlayan kadınlar iş dünyasının kapısını da aralamış oldu. Kadınlar bir araya gelerek kolektif emeklerini kazanca dönüştürecek sosyal girişimcilik uygulamalarıyla ilgili öğrendiklerini hayata geçirmeye hazırlanıyorlar.
El emekleri satışa çıktı
Merkeze gelen kadınların bazıları el emeği ürünler üreterek bunların satışını da yapıyor. Birlik ve beraberlik içerisinde üretilen el emeği ürünler Konak Belediyesinin Hatay Pazaryerinde açılan tezgahlarda satışa çıkarılıyor. Kursiyer kadınların ürünleri yoğun talep görüyor. Emeklerinin karşılığını alabilmelerinin mutluluğunu yaşayan kadınlar bu mutluluğa aracı olan ve her zaman tam destek veren Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a ve belediye çalışanlarına teşekkür etti.
Kooperatiflere çalışma ziyareti
Merkezde eğitim gören kursiyerler, Sivil Düşün AB Programı’na Konak Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü çalışanlarının desteğiyle hazırladığı destek başvurusu kabul edildi. Böylece, kendileri gibi üreten kadınlardan oluşan Şanlıurfa Mezopotamya, İzmir Çeşme ve Muğla Gökova Kadın Kooperatiflerini önümüzdeki aylarda ziyaret ederek, onların deneyimlerini paylaşacak. Konak Belediyesi, kent ihtiyaçlarına duyarlı hemşehrilere rehberlik desteği vererek projeler geliştirilmesine yardımcı olmaya devam edecek.

Yorum Yazın