İzmir’in kalbi Konak Uluslararası ağa dönüşen ’Sharing Cities’ (Paylaşan Kentler) hareketine dahil oluyor. Projenin tanıtım toplantısı Karataş’taki Dario Moreno Sokak’ta yapıldı.
Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı’nın yürüttüğü program kapsamında hibe desteği alan Konak Belediyesi, gençlerin demokratik hayata katılımı ve karar süreçlerinde etkide bulunmayı amaçlayan bir projeye hayata geçirdi. ‘Gençlerin Dayanışmasıyla Paylaşan Kentler Oluşturmak’ başlıklı projenin tanıtım toplantısı Karataş’taki Dario Moreno Sokak’ta yapıldı. Projenin açılış toplantısına Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Projenin paydaşlarından Genç İşi Kooperatif, Başka Bir Okul Mümkün Derneği ile Zumbara Topluluğu temsilcilerinin hazır bulunduğu etkinlikte Konak’ın kardeş belediyelerinden Denizli Bozkurt Belediyesi yetkilileri de hazır bulundu.
"Gençlerin enerjisine ihtiyacımız var"
AB Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında Konak Belediyesi kardeş belediyeler; Bahadın (Yozgat), Bozkurt (Denizli) ve Hekimhan (Malatya) ile güç birliği yapacak. Paylaşan Kentler projesi ile gençlerin bir araya gelerek dayanışma ortamı sağlamaları, birbirlerinden aldıkları güçle oluşturdukları paylaşım ağını tüm kente yaymaları hedefleniyor. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, üç kardeş belediyenin de katkı koyacağı projenin başarı getireceğine inandığını söyledi. Başkan Pekdaş, “Projemizde üç kardeş belediyemiz ortağımız oldu. Hep birlikte bir fikir ortaya çıkaracağız. Bu fikir paylaşma ve dayanışmayı önceleyen bir fikir. Bir birimize nasıl iyi geliriz ve birlikte nasıl üreteceğiz onu konuşacağız. Artan nüfus ve büyüyen kentler var. İzmir’in nüfusu 4 milyon oldu. Motorlu araçların yayınlaşması sonucu karbon salınımının çoğaldığı ve piyasa ekonomisinin her şeyi belirlediği, objelerin ve karın öne çıktığı bir düzen. Bugünün ihtiyaçları geçmişin planlamasıyla oluşan kentlere yetmiyor. Bizim şehirlerimizi yeniden düşünüp, planlamamız gerekiyor. Tam da bu zamanda bizim gençlerin enerjisine ihtiyacımız var. Sahneye gençlerin ve farklı fikirlerin çıkma zamanı. Dayanışmayı ve paylaşmayı önceleyen, insan onurunu koruyan-gözeten politikaları birlikte yeniden nasıl hayata geçirip birlikte üreteceğiz. Kentleri yeniden planlayacağımız birlikteliklere ihtiyaç var. Bu proje bunun ilk adım. Farklı kültürlerdeki insanlarımızla birlikte Türkiye’yi yeniden düşünme projesi. Ben emek veren herkese teşekkür ederek, projeye başarılar diliyorum” diye konuştu.
"Adım adım büyüyecek"
Gençlerin fikirleri alınarak hazırlanan açılış toplantısında, proje ortaklarının da desteğiyle keyifli anlar yaşandı. Konak Belediyesi tarafından sağlanan mangallarda kestaneler pişirildi. Dairo Moreno Sokak’ta yapılan etkinliğe yanlarında pikap getiren gençler burada plak dinletisi de yaptı. Keyifli geçen etkinlikte gençler tarafından Konak’ın merdivenleri yeniden renklendirilerek, canlandırıldı. Etkinliğe katılanlar temin edilen gökkuşağı renklerindeki boyalarla Tarihi Asansör’ün hemen yanındaki Kırk Merdiven olarak da bilinen merdivenleri renklendirdi. Hep birlikte fotoğraf çekilen, birbirleriyle tanışan ve sohbet eden gençler kent yaşamının nasıl olması gerektiğini hayal etmeye ilk günden başladı. Projenin açılış toplantısından sonra ilk olarak proje ortağı kardeş belediyelerde gençlerin de katılacağı bir çalıştay düzenlenecek. Uluslararası paylaşan kentler ağının temsilcilerinin içerik desteğiyle düzenlenecek çalıştayda adım adım paylaşan kent oluşturulmasının rehberi hazırlanacak. Gençler birbirlerinden aldıkları güçle ilkbaharda bir ‘Paylaşan Kent Şenliği’ düzenleyecek. Ayrıca karar vericilere etki edebilmek için gençler, tüm ihtiyaçlarını çözümleriyle birlikte eylül ayında belirlenecek bir gün düzenlenmesi planlanan Paylaşan Kent Zirvesinde belediye başkanları ve meclis üyeleriyle doğrudan paylaşacak.

Yorum Yazın