Kömür yardımı başvurusu 2021 de nasıl yapılmaktadır ? Kömür yardımı sorgulama işlemleri için hangi kanallar kullanılır. Sizler için detaylı olarak araştırdığımız yazımızı okurken aklınıza takılan hiç bir soru kalmayacak.

 

komur yardimi basvurusu

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır ? 

Kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır anlatmadan önce Kömür yardımı nedir ona bakalım. Muhtaç ailelerin kış ayarında olası mağduriyetlerini önlemek ve soğuk kış aylarında ısınmalarını sağlamak için yakacak yardımı olarak verilen ayni bir yardımdır. Bu yardım vatandaşlara ulaştırılması noktasında vakıfların imkanlarına farklılıklar görülebilmektedir. Bazı Vakıflar bu yardımı vatandaşın kapısına kadar getirirken bazı vakıflar ise coğrafi ve iklimsel şartlara bağlı olarak vatandaşın belli bir noktadan istihkaklarını alması istenir. Bir çok vakıfta artık bu işlemler ihale usulü yapılmakta ve vatandaşın kapısına kadar getirilmektedir. Bu bilgilerden sonra kömür yardımından kimler faydalanabilir 2020 kömür yardımı nasıl alınır ? gelin beraber bakalım.

Kömür Yardımı Başvurusu
Kömür Yardımı Başvurusu

Kömür yardımı almak isteyen vatandaşların cevap aradığı ilk sorudur Kömür yardımı başvurusu nereden yapılır ? sorusu.

Kömür yardımı başvuruları Valiliklere yada kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

Kömür yardımı başvuru dilekçesi nereden temin edebilirim diyenlere hemen söyleyelim. Hiç gerek yok . Çünkü vakıfta bir yardım dosyanız varsa ve dosyanız yardım almaya uygunsa zaten kömür yardımınız otomatik olarak eklenmektedir kömür dağıtımından önce.

Ayrıca kömür yardımı başvuru formu doldurmanıza gerek yoktur. Eğer vakıfta bir yardım dosyanız yoksa öncelikle yeşil karta başvurmalısınız ardından da kömür yardımına.

E-devletten kömür yardımı başvurusu yapılabilir mi diye sıkça sorular gelmektedir. Belirtmek gerekir ki e-devlet kömür yardımı başvurusu için kullanılamamaktadır. Ancak kömür yardımı başvuru sonucunuzu sorgulama işlemleri için e-devleti kullanabilirsiniz.

Kömür yardımı başvurusu ne zaman yapılır yada yakacak yardımı ne zaman dağıtılacak diye merak ediyorsanız bu bulunduğunuz coğrafyanın kışa ne zaman girdiği ile yakından alakalıdır. Kömür dağıtımı başladı haberini aldıktan sonra sosyal yardımlaşma vakıflarından kömür yardımınızın eklenip eklenmediğini kontrol etmelisiniz. Çünkü kömür dağıtımı ne zaman yapılır yada kömür yardımı ne zaman dağıtılacak sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Türkiye kömür işletmeleri her ile belli aylarda kömür gönderimi yapsa da bu hava, iklim ve vakıf şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden kömür yardımı ne zaman verilecek soruna net cevap vermek zor.

Ancak yine de TKİ kömür yardımı planlanan dağıtım çizelgesini aşağıda sizlerle paylaştık.

Kömür Yardımı Başvurusu
Kömür Yardımı Başvurusu

Kömür Yardımı Başvuru Dilekçesine Nereden ulaşabilirim ?

İhtiyaç sahiplerine kömür yardımı başvuru dilekçesine gerek olmayıp yardım dosyanızın bulunduğu vakıflara kimliğinizle başvurmanız yeterlidir.

Kömür Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir ?

Muhtaç ailelere ısınma amaçlı yakacak yardımı yapılırken devlet yakacak yardımı yapacağı ailelerden bir takım şartlar aramaktadır. Muhtaç kişilere yakacak yardımı yapılırken gerekli şartları taşımayan ailelere kömür yardımı verilmez. Gelin şimdi kömür yardımı şartları neler ? Kimler kömür yardımı alabilir ? beraber bakalım.

Kömür Yardımı Başvurusu
Kömür Yardımı Başvurusu
  • Muhtaç ailelere karşılıksız yakacak yardımı başvurusu yapabilmeniz için bağlı olduğunuz vakıfta aktif bir yardım dosyanız bulunmalı. Eğer yoksa kimliğinizle birlikte bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.
  • Hanede Sosyal Güvencesi bulunan bireyleri bulunmaması gerekiyor. Yani SSK-Bağkur kaydınızın olmaması gerekiyor. Kısaca sigortalılara yakacak yardımı yapılmamaktadır.
  • Hanede aktif vergi kaydı bulunmaması diğer bir şart.
  • Nüfüs Dairesinde kayıtlı olan adresiniz ile ikamet ettiğiniz adresinizin aynı olması gerekiyor. Aksi takdirde kömürünüz yanlış adrese giderse bir daha sıra size yetişmeyebilir.
  • Bunların dışında da her vakıf mütevelli heyetince kurallar belirleyebilir ve bu kurallar doğrultusunda yakacak yardımı verebilir. Örneğin hanede araç bulunmaması şartı, hanede 30 adetten fazla hayvan kaydının bulunmaması yada 30 dönümden fazla arazi kaydı bulunmaması gibi. Başvuru yaptığınız da zaten size bu yardımdan faydalanıp faydalanamayacağınız size söylenecektir.
  • Son olarak şunu da hatırlatalım. Eğer bağlı olduğunuz vakıfta aktif bir dosyanız var ve son bir yıl içerisinde vakıfta ki Sosyal İncelemeciler evinize ziyarete gelmişse başvuru yapmanıza gerek kalmıyor. Evinize gelen Sosyal İncelemeci sizin kömür yardımınızı yazacaktır.

Kömür yardımı için gerekli olan şartlar nelerdir sorusunun cevabını verdikten sonra hatırlatmamız gereken husus ise şu. Şartların hepsini taşıyor olsanız da son kararın vakıf mütevelli heyetinin olduğunu unutmamalısınız.

Kömür yardım şartlarına ve kimler kömür yardımından yararlanabiliyor baktıktan sonra şimdi de ne yakacak yardımı almaya hak edenlere ne kadar yakacak yardımı yapılmaktadır ona bakalım.

Ne Kadar Yakacak Yardımı Yapılmaktadır ?

Yakacak yardımı ne kadar ? Kömür yardımı kaç torba ? Merak edilen diğer iki soru.

Her aileye 30 torba yani yaklaşık 750 kilo yakacak yardımı yapılmaktadır.

Kömür Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Sosyal yardımlaşma kömür sorgulama yapmak için başvurulması gereken son durak diyebiliriz aslında. T.C. ile kömür yardımı sorgulama 2020 yılında oldukça rahat.

T.C. ile yakacak yardımı sorgulama işlemleri için e devlet sitesi üzerinden yada uygulamasının sosyal yardım sorgulama kısmından yapılabilmektedir. İlgili sayfaya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.