Buca’yı sanatın başkenti yapma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Buca Belediyesi, açtığı hobi ve sanat kurslarına yepyeni branşlar ekledi. Sinemaya ve kısa filme ilgi duyanlar için Güzel Sanatlar Merkezinde sinema yönetmenliği kursu açan Buca Belediyesi, kursiyerlerini beyaz perdeye ve kamera arkasına hazırlıyor.
Buca Belediyesi, çocuklar ve yetişkinler için açtığı hobi, sanat ve meslek kursları ile binlerce vatandaşa eğitim imkanı sunuyor. Belediye bu kapsamda, bu yıl ilk kez sinema yönetmenliği kursu açtı. Güzel Sanatlar Merkezinde başlayan sinema yönetmenliği kursu, beyaz perdeyi merak eden ve senaryo yazıp, kendi filmlerini çekmek isteyen Bucalıları ağırlarken, yaşları 18 ile 55 arasında değişen kursiyerler, yıllardır hayalini kurduğu; ama kağıda dökemedikleri hikayelerini oluşturup ve kısa filmini çekebilecek olmanın heyecanını yaşıyor.
Eğitimler 8 ay sürecek
Kurs sonunda festival filmi çekilecek ifade edilirken, haftada 1 gün, 2 saat verilen eğitimlerde senaryodan film oluşumuna kadar her aşamayı uzman eğitmenlerden öğrenecek olan kursiyerlerin, 8 ay sürecek eğitimin ardından kendi filmlerini çekebilecek seviyeye gelecekleri öğrenildi. Kursiyerlerin eğitim sonunda çekeceği filmin, ulusal ve uluslararası festivallerde yarışmak üzere gönderileceği de ifade edilirken, bazı kursiyerlerin mutluluğu da yüzlerine yansıdı. Kursiyerler, kurs programları içinde Buca Belediyesine teşekkür etti.

Yorum Yazın