Son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün saat 15.00’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Kabinede, koronavirüsle mücadelede gelinen son aşama, alınan tedbirlerin yansımaları ve olası yeni kararlar masaya yatırılacak. Toplantıda yeni ekonomik destek paketleri de ele alınacak. Bu paketlerden biri de kira düzenlemesi. Haberi duyan vatandaşlar kira düzenlemesi ne demek, kira desteği nasıl olacak, şartları neler araştırmasına başladı. Koronavirüs salgın döneminde birçok sektör olumsuz olarak etkilendi. Maddi desteğe ihtiyacı olanlar günden güne arttı. Devlet tarafından ise her geçen gün vatandaşı rahatlatan düzenlenmeler uygulanmaya başladı. Sosyal koruma kalkanı kapsamında kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği, normalleşme desteği ve hane bazlı sosyal destek programı başlığı altında 45 milyar liralık bir kaynağı karşılıksız olarak millete sunuldu. Bunlar arasına kira düzenlemesi de ekleniyor.Kira müjdesi nedir? Kira düzenlemesi kimler için geçerli? İşte kira desteği açıklamaları

CUMHUR BAŞKANI ERDOĞAN DUYURDU: KİRA DÜZENLEMESİ

Hiçbir vatandaşımızın işsiz ve aşsız kalmamasını temin etmeye çalıştık. Çiftçiyi, esnafı asla unutmadık. Bunun yanında kiralarda vesaire düzenlemelere gidiyoruz. Onları da kısa zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığımız olarak büyük ihtimalle Kabine toplantımızın ardından açıklayacağız. Sanayimizin, küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin, esnafımızın, finansman ihtiyacını karşılamaya yönelik pek çok destek programını hayata geçirdik.

Sakarya Medyası: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aşı ve kira müjdesi

 

KİRA DÜZENLEMESİ NE DEMEK, NASIL OLACAK? KİRA DESTEĞİ NASIL ALINIR?

CNN TÜRK editörü Kıvanç El, ‘kira müjdesi’nin ayrıntılarını aktardı;

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün vermişti mesajını. ‘Üretimi ve istihdamı sağlamak için her türlü desteği sağladık, kiralarda da düzenlemeye gideceğiz’ dedi. Peki bu düzenlemede neler var? Bunun detaylarını baktık. Öncelikle şunu belirtelim. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı yarın gerçekleşecek ve kiralarla ilgili düzenlemeler yarınki toplantıda gündeme gelecek.

Esnaf temsilcileri bir süre önce hem Hazine ve Maliye Bakanı hem de Ticaret Bakanı ile görüşmeler gerçekleştirmişti. Bazı talepleri vardı. Bu taleplerin başında da kira ve fatura desteği geliyordu. İşte bu talepler değerlendirildi. Yarın Kabine Toplantısı’na sunulacak. Koronavirüs önlemleri çerçevesinde esnaf biliyorsunuz dükkanlarını geç açıyor ve erken kapatıyor. Bazı esnaf siftah bile yapamıyor. Bu yönde sıkıntıları var. Ancak kiralarişliyor, faturalar gelmeye devam ediyor. Elektrik, su ve doğal gaz faturaları devam ediyor. Bunların ödemeleri var. Peki beklentide çalışmada ne var? Esnafın sadece kira giderleri değil faturaları ile ilgili de destek verilmesi gündemde. Bir kısmının hibe olabileceği bir kısmının kredi şeklinde verilebileceği değerlendiriliyor. Bu konuda bakanlığın çalışmaları var. Burada esnafın yaşadığı gelir kaybına göre desteklerin de verilebileceği ifade ediliyor.

Pandemi bitene kadar bu desteklerin verilmesi planlanıyor. Tabi esnafların kira sözleşmelerindeki ücretlerinin bir kısmı hibe edilebilir, bir kısmı uzun vadeli krediler ve faizsiz desteklerle kredilerle sağlanabilir. Bunlar masada olan başlıklar.Türk Lirası ekim ayı başından bu yana en fazla değer kaybeden para birimi  oldu | Euronews

Bunlar kira gelirlerine göre belirlenecek. Yani esnafın ne kadar ödemesi var? Bunlara göre bir oran belirlenecek. Bu oranlara göre de desteklerin hibelerin verilmesi planlanıyor. Kabine’de bunlar ele alınacak. Bir de diğer boyut var. Kamuda kiracı olan işletmeler esnaflar var. Yani kiralarını kamu kurumlarına ödeyen esnaflar var. Bunlarla ilgili de konu Kabine gündemine geliyor. Kabine’de bu esnafların da yine kiralarını daha ileri bir tarihte ödemelerini veya bunlara hibe verilmesi yönünde talepler var. Bunların hepsi yarınki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde ele alınacak ve Kabine’nin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacak.