ABD’nin San Diego kentinde yaptığı yardım faaliyetlerinden dolayı ABD ve Türkiye’nin konuştuğu 13 yaşındaki Kenan Pala’nın 8 yaşındaki kardeşi Arden Pala’nın da yazdığı çocuk kitabını bir internet sitesinde satışa sunarak elde ettiği parayı ekonomik durumu yerinde olmayan okul arkadaşlarına aktardığı ortaya çıktı.
ABD San Diego’da yaşayan 8 yaşındaki ilköğretim okulu öğrencisi Arden Pala, yazdığı "Nuh’un Uçan Arabası’nın Maceraları-Çin’e Seyahat" çocuk kitabını Amazon adlı internet sitesinden 8.99 dolara satarak okuldaki ekonomik durumu yerinde olmayan öğrencilere burs olarak katkı sağlıyor. Francis Parker Okulu 3. sınıf öğrencisi Arden Pala; babası Serhat Pala, annesi Elif Ilgaz Pala ve ağabeyi Kenan Pala ile yaşadıkları ortamda "hep üretmek" ve "ortak paylaşım" üzerine bir dünya kurduklarını söyledi.
Türk çocuklar için de yazacak
Ailesi ve ağabeyi Kenan Pala’nın evsizler, gaziler, kimsesizler için yaptığı çalışmalara üç yıldır destek verdiğini belirten Arden Pala, şunları kaydetti: "Yardımseverlik bulaşıcıdır. İhtiyaç sahibi insanlara yardım etmek, bizim ailemize büyük mutluluk veriyor. Piyano çalmayı çok seviyorum. Tiyatroda oynuyorum. Ailemle iki yıl önce Çin gezisi yaptık. Bu sırada beni etkileyen yerlerin ve şehirlerin isimlerini not tutmuştum. Kendi yaşıtım çocukların da oraları öğrenmesi, bilmesi için böyle bir proje geliştirdim. Ailem ve okulum da destek verince ’Nuh’un Uçan Arabası’nın Maceraları-Çin’e Seyahat’ adlı kitabı yazdım. Pavel Goldoev de çizgileriyle kitabı renklendirdi. 5 ay önce piyasaya çıkan kitabım Amazon adlı internet sitesinden 8.99 Dolar’a satışa sunuldu. Geliri, okuldaki ekonomik durumu yerinde olmayan öğrenci arkadaşlarıma burs olarak aktarılıyor. Şu ana kadar 3 bin adet kitap satışı gerçekleşti. Amazon’da çocuk kitapları kategorisinde en iyi satan kitaplar listesinde yer aldığı belirtildi. Bu beni kamçıladı. İkinci kitabımı Türkiye üzerine yazacağım. O kitabın da bütün gelirini ağabeyim Kenan Pala’nın başkanlığını yaptığı ‘Kids4 Community- Topluluk için Çocuklar Derneği’ aracığıyla yoksul Türk çocuklarının eğitim giderlerini karşılamak üzere bağışlayacağım."
"Sevgi", "çalışma", "üretme" ve "birlikte paylaşım"
Kenan ve Arden Pala’nın İzmir’de yaşayan dedesi, Zonguldak İl Emniyet eski Müdürü ve İzmir İl Emniyet eski Müdür Yardımcısı İdris Pala ile babaannesi Sema Pala da, oğulları Serhat ve Serdar Pala’yı "sevgi", "çalışma", "üretme" ve "birlikte paylaşım" üzerine yetiştirdiklerini söyledi. İdris-Sema Pala çifti, oğulları Serhat ve Serdar’ın, gelinleri Elif Ilgaz Pala ile Özge Çelebi Pala’nın aynı sistemi ABD’de yaşayan torunlarında sürdürdüğünü gördüklerini, bundan da büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Yorum Yazın