Konak Belediyesi ile Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği işbirliğinde düzenlenen Kemeraltı Günleri bu yıl ‘Kemeraltı: İzmir’in Çarşısı’ temasıyla başladı. Kemeraltı Çarşısı’nın Valilik yanındaki girişinde düzenlenen açılış töreni gelen şehit haberleri nedeniyle buruk geçti. Sade bir törenle başlayan Kemeraltı Günleri ile 30 Aralık tarihine kadar çeşitli etkinliklerle Tarihi Çarşı’ya yılbaşı öncesi hareketlilik kazandırılması amaçlanıyor.

KEMERALTI İZMİR DEMEK

İzmir’in gözde alışveriş mekanı olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı canlandırmak, eski günlerini hatırlatmak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen Kemeraltı Günleri başladı. Türkiye’yi yasa boğan Cizre’deki üç şehit haberi nedeniyle buruk başlayan açılışta, biri Kemeraltı esnafından olan şehitler de anıldı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, meslek odaları başkanları, çarşı esnafı ve vatandaşların katılım gösterdiği açılışte şehitlere saygı için sade bir tören düzenlendi. Açılış töreninde konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, şehit haberlerinin ardından Kemeraltı Günleri’nde yer alan şenlik, konser ve gösterileri iptal ettiklerini duyurdu. Konuşmasına başsağlığı ve sabır dilekleriyle başlayan Pekdaş, Kemeraltı’nın kent kimliği ve belleğinde önemli yer tuttuğunun altını çizdi. Kemeraltı’nı yaşatmak ve güçlendirmek gerektiğini belirten Pekdaş, “Kemeraltı Günleri’ni öncelikle Kemeraltı esnafının başı sağ olsun diyerek başlatıyoruz. Bir daha böyle olaylar yaşanmasın, yeni yıla umutla girelim istiyoruz. Kemeraltı sadece Türkiye’nin değil belki de dünyanın en nadir bölgelerinden biri. Mimarisiyle, sanat haline getirdiği zanaatıyla, tasarım objeleriyle burayı yine gözde bir bölge haline getirmek zorundayız. İzmir kent kimliğine vurgu yapan bölgelerden biridir Kemeraltı. Tüketim çılgınlığının yerine tarihimizde, kimliğimizde, sosyal dokumuzda, kültürel birikimimizde yeri olan Kemeraltı’nı hep üstte tutmak, savunmak ve güçlendirmek durumundayız. Bu etkinliklerin de amacı bu. Kemeraltı İzmir’dir. Kemeraltı biziz” dedi. Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya da, “Kemeraltı Günleri küçük esnafın yaşaması, Kemeraltı’nın ayakta durması amacıyla düzenleniyor. Hayırlı işler olsun, 2016 yılı hayırlara vesile olsun” diye konuştu.

Açılış töreninin ardından Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, çarşı esnafını ziyaret ederek hem yeni yılını kutladı hem de alışverişe gelen vatandaşlara çeşitli hediyeler verdi. Başkan Pekdaş, Cizre’de şehit düşen Necati Yenikapı’nın Kuyumcular Çarşısı’nda çalıştığı kuyumcuya uğrayarak başsağlığı diledi. Üç gün

sürecek Kemeraltı Günleri boyunca belgesel, söyleşi ve sergi etkinlikleri devam ederken konser, gösteri ve şenlikler yapılmayacak.

_D9J2556_D9J2463_D9J2460_D9J2432_D9J2413_D9J2394

Yorum Yazın