KEMALPAŞA’NIN KURTULUŞUNUN 94. YILI KUTLANDI

KEMALPAŞA’NIN GURUR GÜNÜ

8 Eylül Kemalpaşa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 94. yıl dönümü, Kemalpaşa Merkezde Atatürk Heykelinin önünde düzenlenen törenlerle kutlandı. Törene, Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Garnizon Komutanı Binbaşı Erhan Gönülbağı ve Emniyet Müdürü Şahin Özdemir, protokol mensupları, öğrenciler ve Kemalpaşalılar katıldı.

Kemalpaşa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümü, Kemalpaşa’da çoşkuyla kutlandı. Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu’nun ilçe merkezinde bulunan Atatürk Anıtına çelenk koymasıyla başlayan resmi törenlere ise vatandaşların ilgisi yoğun oldu. Törende konuşan Başkan Uğurlu, Türk milletinin Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Sakarya ve Dumlupınar’da düşmana geçit vermediğini belirterek, “15 Temmuz’da da kanıyla bir destan yazarak asla ve asla bu topraklarda geçit vermeyeceğini, bin yıldır var olduğunu, kıyamete kadar da var olacağını çok net bir şekilde ifade etmiştir” diye konuştu. Kurtuluş törenlerinin anmanın ötesinde anlama törenleri olduğunu vurgulayan Başkan Uğurlu, “94 yıl önceki milli ruhu anlama, o günkü milli mücadeleyi anlama programıdır. Çünkü bizler ancak geçmişimizi bilirsek bugünümüze ve yarınımıza yön verebiliriz. 8 Eylül Kemalpaşa’nın, 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşuyla mücadelemiz nihayete ermiştir. Milli mücadele, 600 yıl boyunca dünyaya hükümran olmuş koca bir cihan imparatorluğunun, bu topraklardan sökülüp atılmak istenmesinin neticesinde gerçekleşmiştir” dedi.

DİZ ÇÖKMEDİK

Bir medeniyet imparatorluğunun çocukları olarak 1071’den beri Anadolu’nun yurt edinildiğini kaydeden Başkan Uğurlu, “Bu topraklarda çok ağır bir bedel ödemişiz. Ama dünyaya bir medeniyet destanı yazmış necip bir milletiz. Bu necip milleti bu coğrafyadan atmak istediler. Bu topraklarda bir daha ayağa kalkmamak üzere diz çöktürmek istediler. 1. Dünya Savaşı’nın neticesinde hiçbir cephede kaybetmemesine rağmen savaşta yenik sayılmış ve tarihinin en ağır anlaşmaları ile baş başa bırakılmıştır. Bu necip milletin elinden her şeyini aldılar. Bir yokluğa terk ettiler ama bir şeyi bu milletin elinden alamadılar. Bizi bin yıldır bu topraklarda var eden şey; imanımız, inancımız ve vatan sevdamızı elimizden alamadılar. Biz bin yıldır bu toprakları binlerce vatan evladının kanıyla sulayarak yurt edindik” ifadesinde bulundu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’da yaptığı milli mücadele ve kurtuluşun, 8 Eylül’de Kemalpaşa, 9 Eylül’de de İzmir’de taçlandığını vurgulayan Başkan Uğurlu, “Onun için kurtuluş bizim için 19 Mayıs’tır. Kurtuluş, Erzurum’dur, Sivas’tır. Kurtuluş Sakarya’dır, Dumlupınar’dır. 30 Ağustos’tur. Kurtuluş, 8 Eylül’dür, 9 Eylül’dür ve kurtuluş 15 Temmuz’dur. Bizim milletimiz zillet içinde yaşamaktansa izzet ile ölmeyi, vatan uğruna şehit düşmeyi şereflerin, onurların en üstünü bilen bir millettir” diye konuştu.

8 EYLÜL KURTULUŞ GÜNÜDÜR

Atatürk’ün hayatındaki en huzurlu geceyi Kemalpaşa’da geçirdiğini söyleyen Başkan Uğurlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “8 Eylül’de Gazi Mustafa Kemal muzaffer Türk ordusuyla beraber İzmir’e gelmiştir. Bu gece İzmir’in kurtuluşunu kendi gözleriyle müşahede etmek adına Belkahve’deki anıtın olduğu yere gitmiştir. Yıllar sonra hatıralarında anlatırken hayatında geçirdiği en huzurlu gecenin milli mücadeleyi başarmış muzaffer Türk ordularının İzmir’e girdiği günün gecesi, Kemalpaşa’da geçirdiği gecedir. 8 Eylül bizim için bir şereftir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sinesinde de ne denli önemli bir yer tuttuğunun ifadesidir.” Törenin ardından protokol ve vatandaşlar, 8 Eylül Kemalpaşa’nın 94. kurtuluş yıl dönümü resepsiyonu nedeniyle Kemalpaşa Belediyesi Misafir Konağı’nda bir araya geldi.

thumbnail_KEMALPAŞA BELEDİYESİ (2) thumbnail_KEMALPAŞA BELEDİYESİ (3) thumbnail_KEMALPAŞA BELEDİYESİ (4)

Yorum Yazın