BİLİM KÖYDE, ŞEHİRDE, HERYERDE

Kemalpaşa Belediyesi öncülüğünde, Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, TÜBİTAK, Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen ‘Bilim Köyde, Şehirde, Heryerde’ konulu bilim şenliği başladı. Çocuk ve gençlerin bilime olan ilgisinin artırılması amacıyla hayata geçirilen proje, 30 Eyül 2016 tarihine kadar devam edecek.

Ortaöğretim ve lise çağındaki çocuk ve gençlerin bilime olan ilgisinin artırılması amacıyla gerçekleştirilen ‘Bilim Köyde, Şehirde, Heryerde’ konulu TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı, Kemalpaşa’da düzenlenen törenle başladı.

Kemalpaşa Belediyesi’nin öncülüğünde, Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, TÜBİTAK, Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen çalışma kapsamında; 30’dan fazla atölye çalışmasıyla bilimsel bilgi noktasında farkındalık sağlanarak çocuk ve gençlerin bilime olan ilgisinin artırılması hedefleniyor.

Açık hava basıncından radyasyona, bilimin temel kanunlarından kök hücrelere kadar geniş bir yelpazede hazırlanan atölye çalışmalarının sunumuyla da vatandaşlarda bilimsel çalışmalar konusunda ilgisinin artırılması amaçlanıyor.

Kemalpaşa Kaymakamı Kamuran Taşbilek, Kemalpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Aksakal, Kemalpaşa Belediyesi Meclis Üyesi Nuri Turan, Kemalpaşa Kültür Koordinatörü Nihat Çamur, öğrenci ve veliler ile çok sayıda vatandaşın katıldığı törende konuşan Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Yılmaz, Türkiye’nin bilimsel çalışmalarda dünyada dikkat çeken bir ülke haline geldiğini söyledi.

VATANDAŞ BİLİMLE BULUŞACAK

Bilim Şenliği’nin Kemalpaşa’nın farklı noktalarında devam edeceği bilgisini veren Yılmaz, “Bilim şenlikleri öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı ve bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan ve toplumun her kesiminden insanları bilimle buluşturan öğrenme metotlarından birisidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı ise bu metotların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda yapılan şenlikle, fiziksel ve kimyasal etkinliklerin yanı sıra zeka oyunlarının, gök yüzü gözlemlerinin ve robot teknolojilerinin de yer aldığı 30’dan fazla atölye çalışması sergilenecek. Emeği geçen kişi ve kurumlara bir kez daha teşekkür ediyoruz“ diye konuştu

thumbnail_1 thumbnail_9 thumbnail_18 thumbnail_DSC_1684

Yorum Yazın