Kemalpaşa Belediyesi (5) Kemalpaşa Belediyesi (7) Kemalpaşa Belediyesi (8) Kemalpaşa Belediyesi (9)

KEMALPAŞA MEHMET AKİF’İ UNUTMADI

Mehmet Akif Ersoy’a Vefa Programı’nda konuşan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, “Akif, milli bilincimizi şekillendiren ve vatan sevgimizin meşalesini yakan büyük şairimizdir” diye konuştu.

Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy anısına Kemalpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Mehmet Akif Ersoy’a Vefa Programı’nda konuşan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, “Akif, milli bilincimizi şekillendiren, vatan sevgimizin meşalesini yakan büyük bir şairdir. O, izzet ile ölmeyi zillet ile yaşamaya tercih eden dava adamı ve İslam şairidir. Akif, bu milletin kurtuluşunun her daim gençlerle olacağını bilen ve buna inanan birisiydi. Akif, gençliğe olan bakışını Asım’ın nesliyle ifade etmiştir” diye konuştu.

Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğinde Dere Mesire Tesisleri’nde gerçekleştirilen programda konuşan Başkan Uğurlu, Milli Mücadele dönemlerine atıfta bulunarak “Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalandığı dönemde milletimiz, büyük bir ümitsizlik içindeydi. Akif, bir şiir yazdı ve o şiir ‘Korkma Sönmez Bu Şafaklarda Yüzen Alsancak’ diye başlıyordu. Bu şiir, yani istiklal marşımız, korkmadan inanarak davasının peşinde koşanların ancak büyük devlet olabileceğini ifade ediyordu. İşte Akif’in hayata bakışı buydu. Kendisine sorduklarında ‘Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın’ diyecek kadar yürekli ve ülkesini insandı” dedi.

VEFATI BİR YARADIR

Konuşmasında Mehmet Akif’in vefatına da değinen Başkan Uğurlu, “Akif devletine ve milletine bu kadar vefalıyken; onun ölümü milletin sinesinde hala açılan bir yaradır. Çünkü o, yıllarca adeta sürgün hayatı yaşamıştır. Hayatını kaybettiği 1936 yılında onun vefatı, o çok sevdiği milletten adeta saklanmıştır. Cenazesine binlerce genç gelmiştir ancak devletin tek bir yetkilisi orada yoktur. Sadece onun vefat ettiğini duyan gençler camiye adeta akın eder ve naşını, Edirne kapı şehitliğine götürüp defnederler. İşte Akif’in Asım diye ifa ettiği ve ona büyük sorumluluk yüklediği gençlik, onun cenazesine sahip çıkmıştır” ifadesinde bulundu.

SAFAHAT DAĞITILDI

Programın ikinci bölümünde Safahat’tan esinlenerek hazırlanan tiyatro gösterisi Sanatçı Ahmet Yenilmez tarafından sahnelendi. Son derece duygusal anların yaşandığı gösteride izleyiciler, gözyaşlarını tutamadı. Programdan sonra Kemalpaşa Belediyesi tarafından bastırılan Akif’in en ünlü eseri Safahat, öğrenci ve katılımcılara dağıtıldı.

Yorum Yazın