Karşıyaka’da daha fazla insanın, daha az maliyetle kitap okumasını hedefleyerek ‘Al Götür Oku Getir’ stantları kuran Karşıyaka Belediyesi, bir yıl önce iki noktada başlayan projeyi yaygınlaştırdı. Vatandaşların ücretsiz kitap alabildikleri, değişim ve bağış yapabildikleri stant sayısı 10’a yükseldi. Vatandaşların hizmetine sunulan kitap sayısı ise 5 bini buldu.

PROJE HIZLA BÜYÜDÜ

Karşıyaka Belediyesi tarafından; vatandaşları okumaya teşvik etmek ve edebi eserlerin daha fazla insana ulaşmasını sağlamak amacıyla kurulan ödünç kitap stantları, halktan büyük ilgi görünce, geçen yıl iki noktada başlatılan projede stant sayısı önce 7’ye yükseltildi, kısa süre sonra ise bu sayının 10 olacağı belirtildi. Stantlarda yer alan kitap sayısı 5 bine yaklaşırken, projeden yararlanan vatandaşların sayısı da on bine ulaştı.

STANT SAYISI 10 OLACAK

Latife Hanım Köşkü Anı Evi, Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı, Deniz Baykal Kültür Merkezi ile Mustafa Kemal, Alaybey, Yalı ve İnönü mahalle merkezlerinde yer alan, yeni dönemde de belediye önü, Karşıyaka İskele ve Demirköprü Parkı’na konulacak olan stantların her birinde, 400 civarında kitap bulunuyor.

HER TÜRDE KİTAP VAR

Roman, şiir, deneme, güncel kitaplar ve klasikler gibi her türde eserin yer aldığı stantlara giden vatandaşlar, telefon numaraları ve adreslerini bırakarak, istedikleri kitabı hiçbir ücret ödemeden alabiliyor. Okuduktan sonra da yerine teslim ederek bir başka kitapla değiştirebiliyor. Dileyen Karşıyakalılar, stantlara kendi kitaplarını bağışlayabiliyor. Proje sayesinde hem daha fazla insan kitap okuyor hem de halkın dayanışma ruhu canlandırılıyor.

Karsiyaka_3362

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın