Zabıta denetimlerinde şeffaflık ve güven duygusunu artırmayı hedefleyen Karşıyaka Belediyesi, ‘kameralı kayıt sistemi’ kurdu. Denetim çalışmaları, yaka kameralarıyla sesli ve görüntülü olarak kaydedilmeye başlandı. Uygulama, hem esnafı hem de vatandaşları memnun etti.

Karsiyaka_3575

YAKA KAMERASIYLA KAYIT

Karşıyaka Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, ‘kameralı kayıt sistemi’ ile ilçede şeffaf denetim dönemini başlattı. Zabıta ekiplerinin yaka üzerine yerleştirdikleri kameralarla denetimleri kayıt altına aldığı sistem; ilk etapta 8 kamera ile faaliyete geçti. Kısa sürede kentin farklı bölgelerinde onlarca ‘kameralı denetim’ gerçekleştiren ekipler, son olarak Çarşı’daki 23 işletmede ve Bostanlı Pazaryeri’nde çalışma yaptı. Hem sesli hem de görüntülü olarak kayıtlar alındı. Zabıta ile vatandaş arasındaki iletişimin karşılıklı olarak kontrol altına alınmasını amaçlayan uygulama, Karşıyakalılar tarafından memnuniyetle karşılandı.

CAYDIRICI OLACAK

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Zabıtamız; kent düzenini sağlamak, halkımızın huzurunu ve sağlığını güvence altına almak için gece gündüz özveriyle çalışıyor. Etkin denetimler gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar sırasında yaşanan ve yaşanabilecek sıkıntılara kamera sistemiyle çözüm getirmeyi hedefliyoruz. Zabıtamızı hedef alan sözlü ve fiziksel saldırılara karşı caydırıcı bir unsur olacağına inandığımız bu sistemle; haksız itiraz, şikayet ve iddiaların önüne geçilmesi de mümkün olacak. Şifreli sisteme aktarılan ve personel tarafından kesinlikle silinemeyen görüntülerle, ekiplerimizin de denetimini yapacağız. Bu iki taraflı sistem, hem daha fazla adalet hem de şeffaflık getirecek” dedi.

KARŞIYAKALILAR MEMNUN

Kameralı denetim yapılan Çarşı esnafı ve pazarcılar da uygulamanın ‘yerinde’ olduğu görüşünde birleşti. Denetimde şeffaflığın herkesin işine yarayacağını anlatan vatandaşlar, “Herşeyin açık ve kayıtlı olması çok güzel. Zabıta – esnaf uyumunun artacağına inanıyoruz. Denetimlerin kaydedilmesi her iki tarafın da yararına olacaktır. Olumlu buluyoruz ve destekliyoruz” diye konuştu.

Karsiyaka_3530

Karsiyaka_3567

Karsiyaka_3496

 

Karsiyaka_3489

 

Yorum Yazın