Karşıyaka Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 79. ölüm yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, 103 yaşındaki dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ı Karşıyaka’da ağırladı. Hikmet Şimşek Sanat Merkezindeki söyleşide adeta izdiham yaşandı.
Atatürk’ü, ölümünün 79. yılında çeşitli etkinliklerle anan Karşıyaka Belediyesi, en anlamlı buluşmayı Hikmet Şimşek Sanat Merkezinde gerçekleştirdi. 103 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, Karşıyaka’ya konuk oldu. 700 kişilik Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’ne, yaklaşık 2 bin kişi akın etti. Gençlerin ve çocukların etkinliğe yoğun ilgi göstermesi de dikkat çekti. Etkinliğe Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, eşi Zehra Akpınar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Türkegül Kocaoğlu ve Karşıyaka İlçe Müftüsü İsa Gürler de katıldı.
Karşıyaka Belediye Konservatuvarı öğrencilerinin bale gösterisi ve piyano dinletisi ile başlayan etkinlikte Çocuk Korosu da ‘Atatürk Çocukları’ isimli, müzikli bir gösteri sergiledi. Programın yöneticiliğini ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Türkan Başyiğit yaptı.
Atatürk’ü ve Cumhuriyet’in ilk yıllarını anlatan Muazzez İlmiye Çığ, “Atatürk, aydınlanma mücadelesini topla tüfekle yapmadı. Çağdaş Türkiye’yi devrimleri ve zekası ile oluşturdu. Onun oluşturduğu aydınlık daima karanlığı boğacak. Bunun en önemli göstergesi kadınlardır. Cumhuriyet kurulmadan önce sıfır noktasında olan kadınlar, Atatürk ile birlikte toplumun bir parçası oldu. Ve şimdi her alanda, her noktada kadınlarımız var. Bu ne büyük bir ilerlemedir. Atatürk’ün istediği budur. Ata’nın yokluğuna üzülüyoruz ancak bize kazandırdıklarına sevinmeliyiz ve sahip çıkmalıyız. Sizden en büyük isteğim budur” dedi.
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ise “Büyük Önderimiz her sözümüzde, işimizde, düşümüzde ve gerçeğimizde bizimledir. İzmir’in dağlarında çiçekler açar, Karşıyaka’nın kalbinde Mustafa Kemal Atatürk yaşar. Muazzez İlmiye Çığ gibi, yaşamıyla bilgeliğiyle, duruşuyla buram buram Atatürk kokan bir hanımefendiyi ağırlamaktan mutluluk duyduk” diye konuştu.

Yorum Yazın