Özel Medifema Hastanesi Kalp Takımı Ekibi, kalp kapak darlığı nedeniyle ülkesinde tedavi edilemeyen 77 yaşındaki Libyalı kadını, neştersiz TAVI yöntemiyle gerçekleştirilen operasyonla sağlığına kavuşturdu.
Hayatını tehdit eden ciddi aort kapak darlığı bulunan 77 yaşındaki Libyalı kadın hasta K.M.A.A., tedavi olmak için İzmir’e geldi. Özel Medifema Hastanesinde kardiyoloji ve kalp cerrahlarının yaptığı kontrollerin ardından acil ameliyat kararı verildi. Ancak hastanın yaşı ve yandaş hastalıkları nedeniyle neştersiz yöntem olan katater aracılığı ile aort kapak değişimine (Transcatheter Aortic Valve Implantation-TAVI) karar verildi. Kalp Takımı Ekibinde yer alan kardiyoloji kliniğinden Uzm. Dr. Ömer Şenarslan, Uzm. Dr. Işık Erdoğan kalp ve damar cerrahisi kliniğinden Prof. Dr. Hilmi Tokmakoğlu ve Doç. Dr. İlker Kiriş tarafından gerçekleştirilen TAVI işlemi ile hasta sağlığına kavuştu. 3 gün hastane izlenen hasta, daha sonra taburcu edilerek ülkesi Libya’ya uğurlandı.
Birçok farklı kalp hastalıkları arasında kalp kapak hastalıklarının da bulunduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ömer Şenarslan, “Bu hastalıklar gerek doğumsal hastalıklar gerekse sonradan edinilen hastalıklar olabilmektedir. Kalp kapakları yaşımız ilerledikçe sertleşir, yapısı kalınlaşır ve kalsiyum birikimi ile elastik yapısını kaybederek açılmaz ve kan tutmaz hale gelir. Bu durum kritik bir seviyeyi geçtikten sonra ilaç tedavilerine cevap vermez ise kapağın değiştirilmesi gerekir. Hastalanan kalp kapakları cerrahi olarak bozulan kapağın çıkarılarak yerine metal veya biyoprotez kapak ile değiştirilmesidir. Günümüzde kalp kapak ameliyatı olmasını engelleyen, yüksek risk oluşturan başka hastalıkları ve ileri yaşı olan hastalarda ameliyatsız kalp kapak değişimleri yapılabilmektedir. Bu tür işlemler özellikle ileri yaş nedeni ile ameliyat olamayacak hastalar için önemli bir tedavi alternatifi olmuştur. Ciddi aort kapak darlığı olan ve ameliyat olamayan hastalarda bu işlem önemli bir seçenektir. Bu işleme kateter aracılığı ile aort kapak değiştirilmesi (Transcatheter Aortic Valve Implantation-TAVI) denilmektedir. Bu işlemde başka hayvan damarlarından elde edilmiş insan vücudu ile uyumlu biyolojik kapaklar kullanılmaktadır. Kapak özel bir taşıma sistemi ile en çok kasık atar damarı yolu ile kısmen de koltuk altı atar damarı veya kalbin tepesinden daralmış aort kapak bölgesine yerleştirilmektedir. Bu işlem açık kalp ameliyatlarına göre daha kısa sürede yapılmakta ve hastalar daha kısa sürede iyileşerek taburcu olmaktadırlar” diye konuştu.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın