Kaldırımların fiziksel ve sosyal işgaline dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen “Kaldırım Nerede ?” kampanyası yeniden başladı. Kampanya kapsamında kaldırımlar ile ilgili sorunlar fotoğraflanıp sosyal medyadan paylaşılıyor.
Sokak Bizim Derneği’nin 2013 yılında hayata geçirdiği “Kaldırım Nerede ?” kampanyası yeni versiyonu ile kaldırımların işgaline dikkat çekmeye devam ediyor. Kampanya kapsamında katılımcılar sokakta gördükleri kaldırım işgalini ve düzensizliklerini fotoğraflayıp #kaldırımnerede etiketiyle sosyal medya üzerinden paylaşılıyor.
Kampanya ile ilgili bilgi veren dernek başkanı Arzu Erturan, “Proje, yaya hakkı temelinde kurgulanmış bir farkındalık projesi. Dolayısıyla kentte yaya olarak dolaşan herkes bizim hedef kitlemiz. Bunun içerisine yaşlılar, gençler, engelliler, bebeklerini pusetle dolaştırmaya çalışan ebeveynler, kısacası tüm kentliler giriyor. Bu kampanya ile yaya olarak güvenli ve konforlu bir şekilde kentte yürüme hakkımıza sahip çıkıyoruz. Bunu sağlamak için en temel mekanlardan biri olan kaldırımların standart dışı olması veya araç işgali gibi çeşitli nedenlerden dolayı yürümeyi engellemesi herkesin her gün yaşadığı çok önemli bir ortak bir sorun. Biz bu sorunu oluşturduğumuz harita üzerinden görünür kılmayı, bunu da kentlilerin de aktif katılımı ile sosyal medyayı kullanarak gerçekleştiriyoruz. Sorunların görünür olması, yaya hakkına dair farkındalık oluşması ve yerel yönetimleri bu sorunlara çözüm bulmak için teşvik etmek kampanyanın diğer amaçları arasında yer alıyor” dedi.
2013 yılında başlayan kampanyada 130 santimetrelik şablonların olduğu ve kaldırım ölçer adını verdikleri bantlar üzerinden kurguladıklarını, yine sosyal medyayı paylaşım aracı olarak kullandıklarını belirten Erturan, “Yeni versiyonda online bir harita kurguladık. Ayrıntılı konum bilgisini açıp #kaldırımnerede etiketi ile paylaşılan sorunlar www.kaldirimnerede.org adresindeki haritamıza işleniyor. Sorunları 5 farklı kategoriye ayırıyoruz. Kategorilerin farklı renklerde etiketlenmesi ve paylaşımların haritada konumları ile gösterilmesi sayesinde hangi sorunların nerelerde yoğunlaştığı açık bir şekilde ortaya konmuş oluyor” şeklinde konuştu.

Yorum Yazın