İZSU Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz Kasım ayında başlatılan ve Yeşildere Caddesi üzerinde toplam 2,5 kilometrelik ana su iletim hattında süren yenileme ve inşaat çalışmaları bir düreir devam etmektedir. Altyapı açısından zaruri öneme sahip bu yatırım ne yazık ki bugün gelinen noktada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin her zaman görmekte olduğumuz rahatlığına ve boş vermişliğe kurban gitmektedir.

 

Yeşildere Caddesi  bu kent için en önemli güzergahlar arasında yer alıp, Konak ile Buca, Karabağlar, Gaziemir gibi en büyük yerleşim noktalarını birbirine bağlayan bir akstır. Burada kaybedilecek tek bir günümüz bile olmayıp, bu yol bir an önce eski haline getirilmelidir.

 

 

Bizzat belediye tarafından yapılan açıklamada toplam 6 ayda bitirileceği açıklanan ve Mayıs ayı itibari ile tümden sonlandırılması planlanan altyapı faaliyetleri bugün gelinen noktada adeta kör topal, ağır aksak ilerlemektedir. Yaşanan bu durum kent içi trafiği olumsuz etkilediği gibi, çektirdiğiniz bu çile de günden güne katlanarak artmaktadır.

 

 

Trafiği adeta felç eden ve içinden çıkılmaz bir hale sokan bu çalışmalar özellikle sabah ve akşam en yoğun saatlerde kent sakinlerine saç baş yoldurmaktadır. Bunca yoğun şikayete karşın, perişan olan İzmirliler her gün işlerine, okullarına geç kalmakta, mağduriyet yaşanmaktadır.

 

 

Görünen bu manzara bizleri karar kara düşündürmektedir. Belli ki yine verdiğiniz sözler yine havada kalacak, bu çalışmalar 6 ayda bitmeyecek. Peki, İzmirlilere daha ne kadar bu çileyi çektireceksiniz?

 

Zaten tramvay inşaatı ve otopark yokluğu nedeniyle yaşanan trafik kaosu bir de üstüne bu çalışmalar eklenince adeta içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Özellikle sabah saatlerinde kilometreyi bulan kuyruklar, uzun araç konvoyları ve inşaat nedeniyle ortaya çıkan çevre kirliliği İzmir’e yakışmıyor.

 

 

Gelin görün ki, bunca olumsuzluğa karşın bu durum belli ki belediyenin ve yetkililerin umurunda bile değil. Gün boyunca o da göstermelik olarak çalışan bir iki iş makinesi ve üç dört personelle bu iş bitmez.

 

 

Biz bu yenileme faaliyetlerinin bir an evvel tamamlanıp, halen tek şerit çalışan bu ana arterin bir an önce açılmasını, hemşerilerimize reva görülen bu eziyete acilen son verilmesini talep ediyoruz. Koskoca Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yapacağı yatırım böyle heba edilmesin. Umarız, iş bittikten sonra manzara ilçelerde yaşanan gibi olmaz da, geride kalan çukurları da kapatmayı unutmazsınız.

 

Umuyoruz, kent için kritik öneme sahip bu önemli altyapı yatırımı, tramvay gibi, balıkçılar çarşısı gibi, opera gibi beceriksizliğe kurban gitmez de söz verilen tarihte tamamlanır.

Yorum Yazın