Narlıdere ilçesini Narbel Mahallesine bağlayan güzergah üzerindeki İzmir’in en pahalı yolu önceki gün büyük bir sarsıntı ile çöktü. Olayın gerçekleştiği yere giden Narbel halkı, çöküntü bölgesine geldiğinde 300 metrelik bir alanın çökmüş olduğunu görünce neye uğradığını şaşırdı.

AK Parti Narlıdere İlçe Başkanı Aslan Bilgi olay hakkında, “Burada yaşayan ve yatırım yapan insanlar belediyelere güvenip gelmişler. Belediyenin müteahhitlik ve hesap hatası nedeniyle Narbel’de ikamet eden ve Narlıdere’de yaşayıp bu güzergahı kullanan vatandaşlarımızda korku içerisindeler. Yolda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Yol trafiğe kapatılmıştır. vatandaş çöken yolla baş başa kalmıştır. Adeta Narbel mahallesinin Narlıdere ile olan ulaşım bağı koparılmış bulunmaktadır. Narbel halkı ile olay anından itibaren sıkı iletişim halindeyim. vatandaş ile yaptığım görüşmelerde bize, yaşanabilecek başka felaket boyutundaki korkularını dile getirdiler. Acaba bizim oturduğumuz evlerde aynı riskimi taşıyor? Bizim evlerimizde çökme riski bulunmakta mı? bunun korkusu içerisinde olduklarını ve daha önceden de farklı bir müteahhitin bu bölgede yapmış olduğu evlerin aynı şekilde çöktüğünü hatırlattılar. Tabii bütün bu yaşananlar da yeniden Narbel halkı üzerinde korkuya ve tereddüte sebep olmuştur. Biz burada yolu kapattıktan sonra bir çivi bile çakmayan Belediyeyi göreve çağırıyoruz. İzmir’in en pahalı yolu dedikleri yolun hali işte ortada. Yol kenarlarında bulunan istinat duvarları da mutlaka elden geçirilmeli. Çünkü duvarlar çok ince yapılmış ve halkın can güvenliği tehlikede. Burada yaşayan ve yatının yapan insanlar belediyelere güvenip gelmişler. CHP’li hizmet anlayışı ortada. Ucuz imalatlarla bölgedeki halkın can güvenliği tehlikeye giriyor. İzmir’in en pahalı yolu bu şekildeyse gerisini düşünmek bile istemiyorum. Çok endişeliyim. Biran önce Narbel halkının sıkıntısı giderilmelidir. Narbel halkı bunu hak etmemektedir” Dedi.

Belediyeyi eleştiri yağmuruna tutan Bilgi, “”Facia yaşanabilir” Yolun altında fore kazık sistemi yok. Bu yolun altında kazık olsaydı istinat duvarı çökse bile yol çökmezdi. Sanki yol çökmek için bahane bekliyormuş. Burada bu inşaatı yapan firma temel kazarken yol çöküyor. Yolun

üstünde ise apartmanlar var. Burada büyük bir faciada yaşanabilirdi. Ama Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, bu olayla ilgili önlem alacağına çökmeyi yalanlama işiyle uğraşıyor.

Ama bir yandan da yolu trafiğe kapattırabiliyor. Buradan Narlıdere Belediye Başkanı Sayın Batur’a soruyoruz. Narbel’de yaşayan vatandaşlarımız Narlıdere’nin sakini değil midir? Narbel’de yaşayan vatandaşlarımızın evlerine ulaşım hakkı yok mudur? Bu yol ne zaman güvenli bir hale getirilecektir?” Dedi.

“Bu yol acilen güvenli bir hale getirilmeli”

Yoldaki çalışmalara yağmur gerekçesi ile ara verilmesine tepki gösteren Bilgi, “Çöken yolun bir acilen güvenli bir hale getirilmesi gerektiğini ve halkın kullanımına açılarak Narbel’in ulaşım trafiğine açılmasını istiyoruz. Çünkü, bölgede yaşayan insanlar bu yolu yoğun bir şekilde kullanıyor. Ayrıca ambulans ve itfaiye araçları acil durumlarda ne yapacak? Bir taraftan biz Belediyenin resmi bir açıklama yapmasını beklerken bölgede inşaat yapan farklı bir müteahhit ki, kendisi CHP İzmir Milletvekili Aday Adayı Serdar Kolay’dır. Narbel halkına Belediye adına yaptığı açıklamasında çirkin ve hadsiz söylemlerde bulunuyor. Açıklamasında eğer bu güzel manzarada oturuyorsanız bunun bedelini de ödemeye hazır olmalısınız diyebiliyor. Bu ne hadsizce ve çirkince bir açıklamadır. Sayın Kolay, Belediye adına nasıl açıklama haddini kendinde görebiliyor? Buradan İç İşleri Bakanlığımıza çağrıda bulunuyorum. Çöküntü ile ilgili eksik ve hatalı çalışmalarda bulunan Belediye hakkında soruşturma açılması gerekiyor. Bu bölgede yaşayan vatandaşların can güvenliğinin korunması adına olayla ilgili takibin resmi kanallar yoluyla başlatılmasını istiyorum. Ayrıca Türkiye’de sayılı pahalılıkta imal edilen bu yolun sonucunun neden bu bölge de olduğunu çok merak ediyorum” dedi.

Narbel_yolu_02 Narbel_yolu_03 Narbel_yolu_04 Narbel_yolu_AslanBilgi Aslan_Bilgi_AKParti_Narlıdere_İlçe_BaşkanıNarbel_yolu_01

Yorum Yazın