İzmir’deki ‘askeri casusluk kumpas’ soruşturması kapsamında, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki yapılanmasına ilişkin usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılması kapsamında 48’i tutuklu, 23’ü firari 102 sanığın yargılandığı davaya devam ediliyor.
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü ‘İzmir’deki askeri casusluk soruşturması’ kapsamında, usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik farklı zamanlarda düzenlenen operasyonlarda, aralarında Tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski Roma Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Albay Mehmet Demirağ, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yaveri emekli Albay Gürsel Yüce ve bazı rütbeli askerlerin de bulunduğu çok sayıda şüpheli gözaltına alındı. Soruşturmada hakkında yakalama kararı bulunan terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen de yer aldı. Hazırlanan iddianamede, aralarında örgüt elebaşı Fethullah Gülen, gazeteci Tarık Toros, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yaveri emekli Albay Gürsel Yüce, eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski Roma Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Albay Mehmet Demirağ, FETÖ/PDY’nin üst düzey yöneticileri Mehmet Ali Büyükçelebi, Mehmet Ali Şengül, Mehmet Hanefi Sözen ve Naci Tosun’nun da bulunduğu 48’i tutuklu, 23’ü firari 102 sanık hakkında “silahlı terör örgütü kuruculuğu, yöneticiliği, üyeliği” suçlamaları yer aldı. Öte yandan, 357 kişi hakkında “askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” suçlamasıyla açılan davada yargılanmaların ardından beraat eden sanıkların bir kısmı ile emekli Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok ve emekli Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel’in de bulunduğu 98 müşteki yer aldı.
Sanıkların savunmalarıyla devam etti
İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde geçtiğimiz Çarşamba günü başlayan ve haftada iki gün olmak üzere 12 Ocak’a kadar sürecek ikinci celsesi görülen davaya tutuklu sanıklar, bazı tutuksuz sanıklar ve sanık avukatları katıldı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt altına alınan duruşmada, hakkındaki tanık beyanı, ByLock kullandığı, himmet topladığı ve Bank Asya hesabındaki para artışı olduğu ileri sürülen tutuklu sanık makine mühendisi Ekrem Sarbat savunma yaptı. Hakkında ifade veren tanık B.G. ile aynı okulda okuduklarını, B.G.’nin kendini kurtarmak adına itirafçı olduğunu ve kendisine iftira attığını ileri süren sanık Ekrem Sarbat, “ByLock 2013 yılı ile Ocak 2016’ya kadar sanal mağazalardan indirilebilecek bir program. Böyle bir program indirdiğimi hatırlamıyorum. İçerikler geldiğinde kullanmadığım ortaya çıkacaktır. Bank Asya’daki işlemlerim rutin bankacılık işlemleri. Talimatla para yatırmadım” dedi.
Duruşmaya yaklaşık 17 ay önce “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla tutuklanarak yargılanan ve KHK ile ihraç edilen eski Hava Pilot Kurmay Albay Güngör Özer’in savunması ile devam edildi. Hakkında oluşturulan iddianamenin somut delillere dayanmadığını ileri süren sanık Özer, maddi deliller olmadan üzerine suçlamalar atıldığını ve örgütle hiçbir bağlantısı olmadığını söyledi. 17 aydır tutuklu olduğunu belirten sanık Özer, “ByLock’um yok, Bank Asya’da hesabım yok. Cep telefonumda örgütle ilgili herhangi bir belge yok. Ben örgütün okullarında okumadım, yurtlarında kalmadım. Çocuklarım da devlet okulunda okudu. Darbe gecesi Özdere askeri kampında tatildeydim. Tatilim 6 Temmuz’da başladı 22 Temmuz’da bitti. Hakkımda sadece bir gizli tanık ve 2 müşteki beyanı var” diye konuştu.
Mahkeme heyeti, duruşmaya öğle arası vererek öğleden sonra devam edileceğini bildirdi.

Yorum Yazın