Dünyada her yıl 30 milyondan fazla kişiyi etkileyen Sepsis hakkında farkındalık oluşturmak için “13 Eylül Dünya Sepsis Günü” kapsamında, Sağlık Bakanlığı himayesiyle Türk Yoğun Bakım Derneği’nin işbirliğinde tüm Türkiye’de eşzamanlı eğitim düzenlendi. İzmir’deki eğitim ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dr. Nejat Aksu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları Doç. Dr. Şükran Köse, Doç. Dr. Sabri Atalay, Uzm. Dr. Melda Türken ve Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Nimet Şenoğlu’nun konuşmacı olduğu eğitim toplantısı iki oturumda gerçekleştirildi. Tüm sağlık personelinin katıldığı ilk oturumda Doç. Dr. Şükran Köse ve Uzm. Dr. Melda Türken sepsiste tanı ve farkındalık hakkında bilgi verdi.

Sepsiste Acil ve Erken Tedavi Önemli…

Doç. Dr. Şükran Köse sepsisi önlemede sağlık çalışanlarına önemli görevler düştüğünü belirterek hastalığın tanı kriterleri, görülme sıklığı, ölüm oranları, hastaneye ve ülkeye maliyeti ile ülkemizde ve dünyada sepsis konusunda yapılan araştırmaları anlattı. Sepsisin ülkemizde en az bilinen hastalık olduğunu belirten Köse sepsiste acil ve erken tedavinin önemine dikkat çekerek bilinçli antibiyotik kullanımı ve el yıkamanın önemini vurguladı. Hekimlerin katıldığı ikinci oturumda ise Doç. Dr. Sabri Atalay sepsiste tedaviyi anlatırken, Doç. Dr. Nimet Şenoğlu ise sepsiste ileri tedavi yaklaşımları hakkında bilgi verdi.

Sepsis Nedir?

Sepsis, vücudun enfeksiyona yanıtının kendi doku ve organlarına hasar verdiği, hayatı tehdit eden bir hastalıktır. Her yıl dünyada 30 milyon kişiyi etkilemekte, 5.5 – 8 milyon kişinin de ölümüne yol açtığı hesaplanmaktadır. Görülme sıklığı her yıl yüzde 8 ile 13 arasında artış gösteren, hastanelerde gerçekleşen her 2-3 ölümden birisinin nedeni olan sepsis, ülkemizin önemli bir sağlık sorunudur

Yorum Yazın