Yeşilay, İzmir’deki ikinci Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ni (YEDAM) hizmete alıyor. 2020’de faaliyete başlayan İzmir’deki ilk YEDAM’ın ardından, Buca ilçesinde yeni bir merkez daha hizmete giriyor. Bağımlılara ve yakınlarına ücretsiz psikososyal destek verilecek olan merkezde alkol, tütün, uyuşturucu madde, kumar ve internet bağımlılıkları konusunda bilgi verme, doğru yönlendirme, danışmanlık ve ayaktan terapi hizmetleri sunulacak.

 

Yeşilay’ın bağımlılıklarla kararlı mücadelesini sürdürdüğünü belirten Yeşilay İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü şunları söyledi:

 

“Yeşilay olarak 100 yılı aşkın bir süredir bağımlılıklarla mücadele ediyor; sağlıklı nesillerin yetişmesi hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2015 yılından itibaren Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) çatısı altında alanında uzman psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan ekibimizle bağımlılara ve bağımlı yakınlarına ücretsiz psikososyal destek veriyoruz. Geçtiğimiz yıl İzmir’de açılan ilk YEDAM’ın ardından daha fazla vatandaşımıza hizmet verebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Buca’da açacağımız merkezle, İzmir’deki YEDAM’ların sayısını 2’ye çıkarmaktan ve bağımlı bireylere destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

 

İzmir YEDAM’da bugüne kadar danışanlarla toplam 1143 görüşme yapıldı. Danışanların yaklaşık yüzde 29,9 madde, yüzde 31,6 tütün, yüzde 24 alkol, yüzde 11,2 kumar ve yüzde 3,3 internet bağımlılığı sebebiyle başvurdu.