Karşıyaka Belediyesi, Bremen Sanat Kurulu ve Goethe Enstitüsü İzmir işbirliğiyle başlatılan “İzmir-Bremen Fotoğrafçı Değişim Projesi” tamamlandı. Proje kapsamında Bremen’e giden ve İzmir’e gelen fotoğrafçılar, çalışmalarını tamamladı. Eserler, 18 Kasım Cumartesi’den itibaren, Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi’nde sergilenecek.
Kent yaşamını fotoğrafladılar
Fotoğraf sanatının gelişimine katkıda bulunmak ve Karşıyaka’nın uluslararası arenada tanıtımına katkı sağlamak için çalışmalar yapan Karşıyaka Belediyesi, Bremen Sanat Kurulu ve Goethe Enstitüsü ile yürüttüğü “İzmir-Bremen Fotoğrafçı Değişim Projesi”ni tamamladı. Proje kapsamında -ortak komisyonlarca seçilen- üç Alman fotoğrafçı 4-6 haftalığına İzmir’de, üç Türk fotoğrafçı da Bremen’de kent yaşamını fotoğrafladı.
Açılış 18 Kasım’da, 17.00’de
Sanatçılar, ziyaretleri süresince, konuk oldukları şehre dair gözlemlerini kendi sanat anlayışlarıyla fotoğraf karelerine yansıttı. Ortaya çıkan eserler, kataloglarla ölümsüzleştirildi. 19 Ağustos- 15 Ekim 2017 tarihleri arasında Bremen’de gerçekleşen serginin ikinci ayağı, 18 Kasım- 28 Aralık tarihlerinde Karşıyaka Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi’nde açılacak ve 124 adet fotoğraf sergilenecek. Açılış töreni, 18 Kasım Cumartesi günü saat 17.00’de yapılacak.
“Amacımız özendirmek”
Sanatın her dalına olduğu gibi, fotoğrafçılığa da büyük önem verdiklerini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Bir kültür ve sanat kenti olarak, fotoğraf sanatını destekliyor, yaygınlaştırmak ve teşvik etmek için çalışıyoruz. İzmir-Bremen Fotoğrafçı Değişim Projesi ile de bu değerli sanat dalının gelişimine katkı sağlamayı ve özendirmeyi, diğer taraftan da Karşıyakamızın güzelliklerini uluslararası arenaya taşımayı hedefliyoruz. Projemizin hem İzmir hem de Bremen ayağının yoğun ilgi görmesi, doğru bir şey yaptığımızın kanıtı. Çok başarılı eserlerin ortaya çıkması hepimizi sevindirdi. Cumartesi günü, saat 17.00’de herkesi açılışımıza bekliyoruz” dedi.

Yorum Yazın