indir

İZMİR VALİSİ SAYIN MUSTAFA TOPRAK’IN İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ MESAJI

 

Bugün (12 Mart), İstiklal Marşımızın (12 Mart 1921 tarihinde) T.B.M.M. tarafından kabul edilişinin 95. yıl dönümüdür.
İstiklal Marşımız gibi bir destanı yazdıran ecdadımızı, O’nu yazan yüce insanı rahmet ve minnetle bir kez daha anmanın güzel bir fırsatıdır.
Bilindiği gibi İstiklal Marşımız; Türk tarihinin, kültürünün, vicdanının, milletimizin hür ve gür sesinin Mehmet Akif Ersoy’un ruh süzgecinden geçerek eşsiz bir şahesere dönüştüğü, O’nun kaleminden Türk Milleti’nin dünyaya bildirisi ve bağımsızlığının tescilidir.
Din, vatan ve istiklal kavramlarıyla yoğrulmuş bir Milletin yaşadığı badirelerin ve bunu atlatmak için gösterdiği kahramanlıkların, şahadetin, şühedanın, geçmişine, kültürüne ve bağımsızlığına olan düşkünlüğünün şiirsel ve destansı ifadesidir.
Bu şiirsel ve destansı ifade; ezelden beri hür yaşamış ve ilelebet hür yaşayacak Aziz Milletimizin istiklali ve istikbali uğruna kazandığı ve kazanacağı zaferlere ithaf edilmiştir.
İstiklal Marşı’nda milletimizin istiklal mücadelesindeki azim ve kararlılığı ile müstesna kişiliğini aynı potada birleştiren Mehmet Akif; tarihten silinmek istenen bir milletin istiklali için yapması gereken fedakârlıkları, sarılması gereken değerleri milletimizin yaşadıklarına, duygularına ve beklentilerine uygun ifade etmiştir.
Böylece İstiklal Marşımız cephelerde kazanılan zaferlerin insan ruhuna yansıması; kazanılacak zaferlerin müjdeci olarak Türk Milleti’nin belleğinde yer edinmiştir.
İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif ise aynı zamanda yaşadığı dönemin toplumsal değişim ve dönüşümlerini eserlerine yansıtmış önemli bir fikir adamımızdır. Bu eserleriyle ve İstiklal Mücadelemiz esnasında esarete isyan ederek vatan aşkını dile getiren coşkulu mısralarıyla milletimizin aydınlanmasına ve uyanmasına büyük katkılar sağlamıştır.
Akif’in, aynı zamanda sosyal adaleti iç dünyasında yaşayan çok değerli bir insan, toplumun tüm sorunlarına çözüm sunan bir sosyal bilimci olduğu da bilinmektedir.
Şair, edebiyatçı, gazeteci, eğitimci, mütercim, sosyal bilimci, mütefekkir ve vaiz Mehmet Akif’in yüksek ahlakı, etkileyici kişiliği, toplumsal sorunlara dair mesajları her devirde dikkate alınması, rehber kabul edilmesi gerekmektedir.
Mehmet Akif’in bu mesajları aynı zamanda gönül coğrafyamızda yaşayanlarla aramızdaki güçlü tarihi bağları ve ortak değerleri de ortaya koymaktadır.
Dolayısıyla, Akif, tarihte kalmış öncü ve örnek bir kişi değil aynı zamanda günümüzde ve gelecekte yaşaması gereken bir kanaat önderi ve fikir adamı olan tarihi bir şahsiyettir.
O’nun karakter timsali olan kişiliği, millet sevgisi, mücadele azmi ve bağımsızlık aşkı her zaman Yüce Türk Milletine ışık saçmağa devam edecektir.
Akif’in, bu yüce hasletleri, bölgemizin ve ülkemizin içinde bulunduğu olumsuz şartları, özellikle de vatanımızın bütünlüğüne ve milletimizin birliğine yönelik menfur saldırı ve emelleri, milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek bertaraf etmemizde en büyük destekçimiz olacaktır.
Türk Milleti kendisine ve Kahraman Ordusuna ithaf edilen bu Marşın şairini asla unutmayacaktır.
T.B.M.M. tarafından kabul edilişinin 95. yıl dönümünde İstiklal Marşımız gibi bir destanı yazdırarak bizlere istiklalimizi ve istikbalimizi sağlayan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, aramızdan ayrılan gazilerimizi ve vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla anıyorum.
Yaşayan ve aramızda bulunan gazilerimize sağlık, mutluluk içinde bir hayat temenni ediyorum.
Mustafa TOPRAK
İzmir Valisi

Yorum Yazın