Geçen ay Gültepe Spor Tesisi’nin temelini atan Konak Belediyesi, bir spor yatırımını daha kente kazandırdı. Geleceğimiz olan gençlerin spordaki altyapı açığını kapatmak için başlatılan tesisleşme hamlesi doğrultusunda Halkapınar Mahallesi ile Gıda Çarşısı arasında kalan 27 bin 105 metrekarelik boş araziye inşa edilen beş yıldızlı spor tesisi törenle hizmete açıldı.
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın ev sahipliği yaptığı açılış törenine Konak İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Türkoğlu, CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Guruşçu, İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Sekreteri (ASKF) Kadir Akbulut, amatör spor kulüpleri yöneticileri, belediye meclis üyeleri, bürokratlar, muhtarlar, sporcu gençler ve davetliler katıldı.
Açılışta konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, daha önce bit pazarı ve hayvan pazarı olarak kullanılan mezbelelik alanda kent için değerli bir tesis oluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Pekdaş, belediye olarak buldukları her boş alanı sporla ilgilenen gençler, çocuklar ve tüm hemşehrilerin spor yapabileceği alanlara dönüştürdüklerini dile getirdi. Kiralama yöntemiyle de semtlerde kadın ve çocukların spor yapması için merkezler açtıklarını dile getiren Başkan Pekdaş, geçtiğimiz günlerde Gültepe Spor Tesisi’nin temelini attıklarını hatırlatarak, “Gültepe’nin ardından burada da ilçemizdeki amatör spor kulüpleri hem çalışmalarını yapacak hem de müsabakalar yapabilecekler. Arka tarafta kısa sürede bitireceğimiz bir tane daha antrenman sahası yapacağız” dedi.
İnsanların bir arada olabilmesi adına da spor tesisleri açtıklarını belirten Başkan Pekdaş, spor bir arada olmayı, birlikte üretmeyi, koordinasyonlu çalışmayı öğrettiğini vurgulayarak, “Biz tek başımıza hiç bir şeyiz. Ama birbirimizle uyumlu olduğumuzda zafer bizim olur. Biz başarırız, biz kazanırız. O zaman birlikte çalışmayı, disiplinli olmayı öğrenmek zorundayız. Spor bunu sağlıyor” diyerek çalışmanın ve disiplinli olmanın önemine dikkat çekti.
“Derdimiz; güçlü Türkiye”
Konak Belediyesi olarak kadın futboluna da önem verdiklerinin altını çizen Pekdaş, kadınların yaşamın her alanlında olması gerektiğine inandığını söyledi. 5 yıl üst üste kadın futbol takımının şampiyon olduğunu ancak ligin heyecanının artması adına bu yıl ikinci olduklarını, birinciliği İstanbul takımı olan Ataşehir’in kazandığını dile getirdi. Konak Belediyesi olarak kadın futbolunda başarılı sporcular yetiştirmeye devam edeceklerini belirten Pekdaş, gençlerde ve yıldız kadınlarda şampiyonluğun yine Konak’ta olduğunu söyleyerek, “Konak Belediyesi olarak pek çok alanda öncülüğümüzü sporda da devam ettirmek ve kentimize birlikte iyi gelmek mecburiyetimiz var. Güçlü olmak, güçlü İzmir yaratmak, güçlü Türkiye’yi oluşturmak bizim görevimiz. Derdimiz; Türkiye eşit, güçlü insanların ülkesi olsun. Biz bir kişinin en iyisini düşündüğüne inanmıyoruz. Akıl akıldan üstündür diyoruz, bir elin nesi var, iki elin sesi var diyoruz. Birlikte oluşturmanın mutluluğu daha güzel diyoruz. Birlikte aydınlık yarınlara koşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Halkapınar Mahalle Muhtarı Mehmet Uzundal ve İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Sekreteri (ASKF) Kadir Akbulut Başkan Pekdaş’a teşekkür çiçeği ve plaket sundu.
Futbolda final heyecanı
Açılışın ardından Konak Belediyesi Spor Müdürlüğü’nün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlediği İlkokullar Arası Bebestad Atletizm Oyunları’nın kupa ve madalya törenine geçildi. İki gün süren oyunlarda Konak ilçesinde eğitim veren toplam 36 ilkokuldan 900’e yakın minik sporcu yarıştı.
Madalya töreninde konuşan Konak İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Türkoğlu Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a şükranlarını ileterek, “İzmir, güzel İzmir olarak bilinir, İzmir’i güzel kılan insanlarıdır. İzmir’in insanlarının güzel olmasını sağlayan Atatürk cumhuriyetine bağlı olmaları ve Atatürk cumhuriyetinin sağladığı sanatı, sporu, kültürü yaşatmalarıdır. Buranın güzelliği; hep birlikte kardeşçe yaşamasıdır. İzmir’in dağlarında çiçekle açtırmasıdır. İzmir’de bulunan her karış toprağı geleceği, bu ülkeyi yaşatacak, çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak gençlere ortam sağlayan Başkan Pekdaş’a teşekkür ediyoruz. 23 Nisan’ı yaşayanlara, yaşatanlara saygılarımızla” dedi. 23 Nisan’ın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olmasının yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün olması nedeniyle de önemli olduğunu söyleyen Pekdaş, “Sizler özgür birey olarak yetişmek zorundasınız. Bunun için spor değerli, bunun içindir çabamız. Sizler aydınlık bir ülkenin özgür çocukları olarak hayal kurabilen çocuklar olarak yetişin istiyoruz. Hepinizin bayramını kutlarım” dedi.
Konuşmaların ardından İlkokullar Arası Bebestad Atletizm Oyunlarında dereceye giren okullara kupa ve madalyaları verildi.

Yorum Yazın