AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli’den ortak akıl çağrısı… Sürekli, “İzmir için ortak paydada buluşalım. İzmir ruhu ile hareket edelim. Parti ayrımı gözetmeden kent için çalışalım” dedi.

Kanal 35 TV’de yayınlanan Farklı Açı Programı’nı katılan Sürekli, Egedesonsöz Genel Yayın Yönetmeni Fatih Yapar ve Gazeteci Çağdaş Yılmazer’in sorularını yanıtladı. Sürekli, “ Geçmiş dönemde de bunların yapıldığına inanıyorum. Bazen ülkedeki genel konjonktür, gerginlikler ayrılıkları doğurmuştur. Partiler bir araya gelememiştir. Milletvekilleri bir arada olamamıştır. Ama CHP ile 25. dönemde bizim ön görüşmelerimiz vardı. Bazı hususlarda görüş anlamında partiler birbirlerine yakınlaştılar. Ön yargılar giderildi. Biz de İzmir’de bu ortamda özellikle İzmir’in yerel idarelerince yapılan projeleri için Ankara’da elimizden geleni yapacağız. Bunu bakanlarımız da ifade ediyor. Sayın Binali Yıldırım ile yaptığımız bir görüşmede, ‘bütün İzmir milletvekilleri oturalım bir toplantı yapalım’ denildi. Biz de bir araya geliriz. İzmir’le ilgili ufuk turu atarız. Zaten hepimiz aynı dönemde İzmir’de hep birlikteydik. Seçim çalışmaları yaparak kendimizi anlattık. Ankara’da da görüşüyoruz. İzmir ruhunun yeniden canlanması herkesin bir araya gelmesi gerekiyor. Bunu yapabileceğimize inanıyorum” dedi.

TBMM ÇEVRE KOMİSYONU GÖREVİ

İzmir’de çevre duyarlılığı fazla bu yüzden bu komisyonu seçtim. Hemen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne giderek brifing aldım. İzmir’in çevreyle ilgili konularında çok güzel çalışmaları var. Etkin denetim var. Yapılan denetimlerde ceza oranı yüzde onlarda. Bu da bilinçli üretim merkezlerinin çok olduğunu gösteriyor. Ayrıca çevre kirliliğiyle ilgili il müdürlüğü bünyesinde güzel ekipler kurulmuş. Şimdi gündemimizde balık çiftlikleri var. Bunu ele aldık Aliağa’da çevreyle ve sanayiyle ilgili sorunlar var.

Körfezle ilgili konu gündeme geldi. Körfezin temizlenmesiyle ilgili ÇED sürecini sordum. Büyükşehirde ÇED sürecinin gecikmesiyle ilgili bir problem vardı. Bunu araştırdım. Direkt gittiğimde de sordum. Çevre ve şehircilik bakanlığının üstüne düşeni yaptığını hatta sit kurumunun bu projenin yürümesi için alması gereken

kararlar olduğunu söylediler. İvedilikle bu kararların alındığını son olarak milli parklarla ilgili körfezden çıkan bu pisliğin konulacağı yerler süreçle ilgili olarak milli parklarla ilgili bazı kamu kuruluşlarıyla ilgili yapılacak işlemlerin kaldığı bunun için de hızlı bir şekilde yürütüldüğü ve bizim de çevre ve şehircilik bakanlığımızın bunu takip ettiğini belirttiler. ÇED onayında sona doğru gelindiğini söylediler. Hiç ihmal yok gecikme yok bu konu sürecinde ilerliyor.

BAŞBAKANLIK OFİSİ

25. dönem çok belirsizliklerle dolu bir dönemdi. İzmir milletvekili bir arkadaşımız başbakanımızın ekonomi danışmanı oldu. Ve İzmir başbakanlık ofisinde görevlendirildi. Bu İzmirlilere bir mesajdır. Özellikle iş adamlarına, girişimcilere, yatırımcılara… Başbakanımızın da İzmir’e verdiği değerin kanıtıdır. Başbakanımız programlardan dolayı sık sık İzmir’e gelecek. Bütçeyle ilgili toplantılar yapılacak. Dış ülkelerle ikili temaslar İzmir’de başbakanlık ofisinde yapılacak. Balkan hükümetleriyle resmi bir temas gerçekleştirildi. Bundan sonrası da zaten gelecektir.

35PROJE Sayın bakanımız Binali Yıldırım sürekli takip ediyor. Biz de İzmir milletvekili olarak bu işin içindeyiz. Bu projenin hemen hemen yarısını geçtik. Devam eden büyük projeler var. Ve hızlanıyor. Bunca seçim yoğunluğuna rağmen bu projeler devam etti. Bundan sonra önümüz daha da açık. Çandarlı Limanı üst yapıyla ilgili İhaleye çıktı. Üst yapıyla ilgili talip çıkmadı. Revizeler yapıldı. Önümüzdeki günlerde 3 etap halinde ihale edilecek ve hızla bitmesi sağlanacak. İZBAN’da Aziz Kocaoğlu’nun da hakkını vermek lazım Türkiye’de dünyada eşi benzeri görülmemiş genel iradeyle yerel idarenin yürüttüğü başarılı bir projedir. Biz bu projeleri çoğaltmak istiyoruz. Biz hizmet için varız. Bunu da 13 yılda kanıtladık. 4 yıl daha aldık. İZBAN projesinin devamı Selçuk’a doğru geliyor. Çandarlı’dan sonra Bergama’ya gelecek. Bunun dışında Sabuncubeli Tüneli hızlı bir şekilde devam ediyor. Konak tünelini zaten İzmirliler kullanıyor. Ne kadar başarılı bir proje olduğu ortada. Şehir hastanelerinde Bayraklı’da hızlanma oldu. Yap-işlet-devret mantığıyla hareket ediliyor. Müteahhit firma bize verdiği süre içerisinde o hasta

neyi yapmakta mükelleftir. Bunu yapacak ve hizmete sokacağız. Tınaztepe’de yeni şehir hastanesi projesi var. Önemli bir proje. Çiğli hastanesini açtık. Faaliyete devam edecek. Karşıyaka’da da mevcut hastane yıkılarak yeni hastane hizmete açılacak. Konak tüneli için de davalar gündeme gelmişti. Körfez Tüp Geçişi Müthiş bir proje. Bu proje İzmirlilerin özlemle beklediği bir proje. Sadece karşıyım demiş olmak için karşı çıkmak doğru değil. İzmir’de fikir birliği olsun isteriz. Bizde bu konuda üstümüze düşeni yaparız. Bu bizim görevimiz. Statlarımız ve diğer projelerimiz de sürüyor.

 

Yorum Yazın