Kirlilik tehdidi nedeniyle uzun yıllar sırt dönülen İzmir Körfezi, Büyükşehir Belediyesi’nin çevre yatırımlarıyla yeniden canlandı. Bu yıl ilk kez düzenlenen İzmir Körfez Festivali, sahillere ve körfeze yeni bir renk ve hareketlilik getirdi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, bu yıl ilk kez düzenlenen İzmir Körfez Festivali, İzmirlilere unutulmayacak bir üç gün yaşattı. Düzenlenen kano ve yelken yarışmaları görsel bir şölen sunarken, foto maratona katılan fotoğraf meraklılarının da ilgi odağı oldu. Onlarca yelkenli körfez kıyılarında renkli görüntüler oluşturdu. İzmirliler gündüz yarışmacıları ilgiyle izledi, akşamları ise düzenlenen konserlerle eğlendi.
İzmir Körfez Festivali sırasında düzenlenen Arkas Körfez Yarışında 43 tekne ve 400’e yakın sporcu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yelken ve Kano Yarışlarında ise toplam 75 sporcu mücadele etti.
“Marina için harekete geçilsin”
Yarışmaları tekneyle açılarak yakından izleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’de bu tür faaliyetlerin artmasını istediklerini belirterek, bu nedenle eski liman olan Pasaport İskelesi’nin bir önce marinaya dönmesini talep ettiklerini söyledi. Marina için her şeyin hazır olduğunu dile getiren Başkan Kocaoğlu, “5-6 ay içinde marina olarak faaliyete girebilir. Ulaştırma Bakanlığı’nın bu konuda hızlı hareket edip, eyleme geçmesini diliyoruz” dedi.
“İzmir’i körfezle barıştırıyoruz”
Uzun yıllar altyapı eksikliği nedeniyle Körfez’in kirletildiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu şunları kaydetti: “Önce körfez, İzmir’e küstü. Sonra da İzmir körfeze. Böyle on yıllar geçirdik. Sonra Büyük Kanal Projesi’nin bitmesiyle birlikte körfez temizlendi ama hala hemşerilerimizin körfeze bakışında, o eski kirlilik psikolojisi var. Onu bir an evvel atmak için biz de projelerimizi yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Bir yandan körfez suyunu yüzülebilecek niteliğe getirirken diğer yandan bu tür etkinliklerle tekrar eski günlerindeki sayısız tekneler ve yatlarla canlandırmak istiyoruz.”
Başkan Aziz Kocaoğlu, festivalin başarısından duyduğu mutluluğu da dile getirerek, “Umarım giderek bu etkinliği büyütür, İzmirli hemşerilerimizle beraber hak etiği yere getiririz. Denize yüzümüzü dönmek, körfezle birlikte yaşamak, onun kıymetini bilmek hepimizin borcu ve görevi olmalı” diye konuştu.

Yorum Yazın