İzmir  İHH insani yardım vakfı arama kurtarma eğitimi yaptı. İzmir İHH doğa yaşam kampında bir araya gelen İzmir İHH arama kurtarma,ekibi,den arama kurtarma eğitimi aldı. Tekrarlı düğümler,Planga, Enkaz altı canlı arama, Tırmanış , İlk yardım ve Pisiko teknik  çalışmalar yaptılar .Eğitimlerin gelecek günlerde sıklaşarak uygulamalı olarak süreceğini söyleyen Ahmet Çelik şu ifadelere yer verdi.

”Son 30 yılda sadece doğal afetlerden dolayı dünya genelinde 2.3 milyon insan hayatını kaybetti”.

Üzerinde yaşadığımız topraklar depremlere yabancı değil.daha geçen yıl 30 Ekim Cuma günü  İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde 98 vatandaşımız hayatını kaybederken birçok vatandaşımız enkaz altında kaldı. Son 30 yılda sadece doğal afetlerden dolayı dünya genelinde 2.3 milyon insan hayatını kaybetti.

İHH Arama Kurtarma ekipleri, bugüne kadar dünyanın birçok yerinde meydana gelen olağanüstü durumlar için Türkiye’den yola çıktı. Bu ekiplerin önceliği her zaman olayı ve bölgeyi hızlı bir şekilde inceleyip merkeze rapor sunmak oldu. Anlık raporlara göre projeler hazırlandı, mağdurların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yapıldı.

Ülkemiz ve özellikle de ege bölgemizde yakın zamanda yaşanan depremlerin yarattığı hasar yaşanan can ve mal kayıpları göz önüne alındığı zaman arama kurtarmanın çok önemlini bir kez daha görmüş olduk.

30 Ekim Cuma günü saat 14.51’de İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde İHH İnsani Yardım vakfı kurtarma ekiplerimiz 33 ilden 459 gönüllü ile arama kurtarma çalışmalarına destek sağladı. Ve o çalışmalarımızda doğanlar apartmanı göçük altından 65 saat sonra ekiplerimiz Elif Perinçek’i canlı olarak kurtarmıştır. Bildiğiniz gibi İHH sadece ülkemizde değil dünyada afet ve savaşlarda her zaman mazlumların yanında olmuştur ve olmayı da sürdürmeye devam edecektir.