İHH Izmir’den Azerbaycan’a destek konvoyu

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’a destek olmak için İHH İzmir İnsani Yardim Vakfı İzmir şubesi öncülüğünde STK’lar, Siyasi Parti temsilcileri ve vatandaşlar ermeni saldırılarını kınayıp Azerbaycan’a destek için araç konvoyu düzenledi.

“Geçtiğimiz günlerde Ermenistan’ın dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın askeri birlik ve mevzilerine ve de sivil yerleşim birimlerine gerçekleştirdiği saldırılar hepimizi derinden etkilemiş ve üzmüştür.

     Bütün diplomatik ilişkilerin ötesinde, derin tarihi ve de dini bağlar ile birbirine bağlı olan Türkiye ve Azerbaycan dostluğunun ve de kardeşliğinin teminatı, dün olduğu gibi bugün de iki devlet tek millet olma ruhudur.

İki devlet, tek millet olmanın tarihsel şuuru gün geçtikçe daha da anlam kazanmakta ve pekişmektedir. Bu kardeşlik hiç şüphesiz tarihte, böyle zamanlarda ortaya konulan birlik ve dirlik mesajlarıyla ancak kaim olabilir.

      En samimi ve en kadim dostluk;  uğrunda can verecek, omuz omuza, gönül gönüle aynı gaye, dava ve idealler uğruna düşmanların karşısında yekvücut olup kıyama kalkışabilmenin adıdır kardeşlik. 30 yıldır Kardeş ülke Azerbaycan’da yaşanan hadiseler dünya kamuoyunun malumudur. Zira, bugün şahit olduğumuz hadiseler, tarihte kara bir leke olarak kalmış ve günümüze kadar da etkisini sürdürerek gelmiştir.

       Uluslararası hukuku hiçe sayan Ermenistan tam otuz sene boyunca, Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ı işgal etmiş ve bu saldırılar ve işgal esnasında hiçbir ahlakî kural tanımamış, insan onur ve haysiyetini hiçe sayarak Azerbaycanlı gardaşlarımızı yerinden yurdundan topraklarından ederek, adeta acı bir katliam gerçekleştirmiştir.  Azerbaycan topraklarını işgal eden ve milyonlarca insanı yurtlarından ederek, başta Hocalı’da yaptığı soykırım ile insanlığa karşı suç işleyen Ermenistan’ın, tescilli bir saldırgan olduğunu tüm vicdanlı milletler biliyor.

     Lakin ne acıdır ki, sözüm ona bazı devletlerin, söz konusu “biz” olunca ortaya koyduğu “üç maymun”u oynama tavrı yine değişmemiş ve Azerbaycan’ın haklı mücadelesi her koşulda uluslararası camiada, emperyalist güçler tarafından görmezden, bilmezden gelinmiştir. Ermenistan silahlı güçlerinin hukuksuz ve ahlaksızca yaptığı saldırıya karşı, en tabii hakkı olan meşru müdafaa hakkını kullanan Azerbaycanlı kardeşlerimizin bugün yanında olmak; bizim tarihi, insani ve hepsinden daha da önemlisi kardeş olmamızın getirdiği en büyük vefa borcumuzdur.

      Bir yanda kendi toprakları işgal edilen Can Azerbaycan, diğer yanda ise işgalci konumunda olan Ermenistan varken; bize “Dünya Beşten Büyüktür” diyerek vicdanlı bir duruş sergileyen iradenin arkasında durarak, davasında ve de kavgasında haklı olan Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında, omuz omuza mücadele vermek düşer. Azerbaycan’ın egemenlik hakkını kullanması noktasındaki güçlü iradesini destekliyor, Can Azerbaycan’ın bu mücadeleden zaferle çıkacağına inanıyor, bunun için İZMİR İNSANÎ YARDIM DERNEĞİ olarak her türlü maddi ve de manevi desteği vermeye hazır olduğumuzu tüm dünyaya buradan beyan ediyoruz.

         Bu saiklerle, uluslararası hukukun işletilmesi noktasında; başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, bütün dünya ülkelerini, kendilerine yakışır bir şekilde inisiyatif almaya ve Ermenistan’ın hukuk tanımazlığına karşı tavır koymaya davet ediyoruz.Bu duygu ve düşüncelerle, Azerbaycan’ın topraklarını Ermenistan işgalinden kurtarma mücadelesinde her daim ve her şartta onların yanında olduğumuzu buradan bütün dünyaya haykırıyoruz.

        Bu kutlu seferde Azerbaycanlı kardeşlerimiz için araçlarımızla konvoy yaparak Ermeni işgaline karşı hep birlikte yürüyeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Azerbaycan’ın topraklarını Ermenistan işgalinden kurtarma mücadelesinde her an ve her daim, sonuna dek yanlarında olduğumuzu beyan ediyor,

        Bu vahşi Ermenistan’ın saldırılarında şehit olan kardeşlerimize de Allah’tan rahmet diliyoruz