IMG_0969 IMG_0973 IMG_0975

İZMİR DE BÖLGESEL ROMAN İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

İzmir Genç Romanlar Derneği, kısa adı İMHAD olan İmam Hatipler Derneği ve Roman mahallelerinde Dini hizmetler veren Kurana Hizmet Derneği iş birliği ile Roman sorunlarının masaya yatırıldığı Kahvaltılı İstişare toplantısı yapıldı.

Bölgesel anlamda birincisi düzenlenen İstişare toplantısı Kahvaltı ile başladı. İstişare toplantısını İMHAD başkanı Burhannettin Kansızoğlu yönetti. Kahvaltı sonrası programın açılış konuşmasını yapan Cemal Bekle Romanların bir türlü çözülemeyen sorunlarının bölgesel bazda ele alınması ve 2016-2021 Roman stratejik eylem planının daha iyi anlaşılması maksadı ile toplantıyı düzenlediklerini söyledi . Cemal Bekle Konuşmasına devamında “Kendisini Roman sorunlarının çözülmesine adadığını bu uğurda Milletvekili olsa da olmasa da çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Ardından katılımcı STK temsilcileri romanların mevcut sorunları, karşılaştıkları güçlükleri anlattılar. STK lar dan sonra da toplantıya katılan İl müdürleri tarafından cevaben konuşmalar yapıldı. Toplantı esnasında mikrofon takdim edilen Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç “ Böyle bir toplantının Karabağlarda yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra Romanların mevcut sorunlarının farkında olduklarını ve Karabağlar Kaymakamlığı olarak Roman vatandaşlarımızın her zaman yanında olduklarını söyledi” İzmir Büyük Şehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkanı Bilal DOĞAN da toplantı sonrasında “ Romanların sorunlarını sıraladıktan sonra” İzmir de bence Romanların en büyük sorunu barınmadır, İzmir Büyükşehir Belediyesi bir an evvel bu konuya el atmalı ve vatandaşlarımıza yakışır konforlu konutlar yapmalıdır. Ancak İzmir Büyük Şehir Belediyesi bu konuyu çözmek istemiyor ”dedi. Ak Parti İlçe başkanı Erol Körüklü ise “ Karabağlar ilçe başkanı olarak böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmak onur verici toplantıda konuşulanlar kayıt altına alındı bizde sorunların birinci elden çözülmesi noktasında çalışacağız” dedi. Ayrıca toplantıya katılımda üst seviyede idi.

Toplantıya; Roman açılımı konusunda Türkiye de en önde gelen isim olan ve 1 Kasım genel seçimlerinde İzmir de Ak Parti 5. Sıra milletvekili adayı olan Sosyolog Cemal Bekle, Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, Ak Parti Büyük Şehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, Ak Parti Karabağlar İlçe Başkanı Av Erol Körüklü, Adnan Menderes Üniversitesi Romanlar Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof Dr E Didem Evci Kiraz, Atatürk Gençlik Merkezi Md Emre Şahin, İzmir İl Dernekler Md. Turgay Esen, İzmir İl Müftüsü Prof Dr Ramazan Muslu, Aile ve Sos Pol İl Müd. Nesim Tanğlay, İl sağlık md yrd Erkan Ersoy, İl Mili Eğitim Md yrd Mehmet Tahir Büddin, Sgk İl Md yrd Remzi Aybuğa, KOSGEB İzmir Güney md Recep Özçevi, Gaziemir Müftüsü Ekrem Saylam ve çok sayıda Stk temsilcisi katıldı.

 

Yorum Yazın