1071 Malazgirtten 10 Sene Sonra 1081’de İzmir Cakabey tarafından Fethediliyor. 

Cakabey Denizcilik ve Gemicilik alanında Bizans’ta geliştirdiği Deneyimlerle Karasal Fetihlerden sonra Gemiciliğin, Donanmacılığın Önünü açıyor. 
Yunanda, Bizans’ta Sporun önemini biliyoruz.


Cakabey ile ortak yönleri var; Gemicilik, Gemi Mühendisliği. Her kes onu Cumhurbaşkanımızın Belediye Başkanı olduğu dönemde İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Genel Müdürlüğünden hatırlıyor. Ancak İstanbul öncesi İzmir’de Gemicilik ile ilgili çalışmaları var.
Kader onu İzmir Milletvekili yapıyor. 1980 öncesinde İzmir’den Milli Selamet Partisinden Milletvekili Adayı gösterilip seçilemeyen Merhum Turgut Özal’ın önünü açan Kader benzer şekilde onun da önünü açıyor. 2014 de Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oluyor. 1 Kasım Seçimlerinde tekrar Milletvekili oluyor ve Nihayet Başbakan oluyor.
Başbakanlığı döneminde İzmir’e İzmir Demokrasi Üniversitesi’ni kazandırıyor. (Atina Demokrasisi’ne Selam)
9 Eylül’de Göztepe, Karşıyaka, Alsancak Stadlarının temellerini atmaya İzmir’e geliyor.
Halife Ömer döneminde Suriye Şam’ı Fetheden Medeniyet Ruhu 1071’de Anadolu’yu, 1081’de İzmir’i, 1453’te İstanbul’u Fethediyor. Her defasında Yunan-Helen-Bizans-Roma ‘ya meydan okuyor. Aynı Ruh 26 Ağustos-9 Eylül sürecinde Anadolu’ya Yunan-Helen’in geri dönüşüne izin vermiyor.
2023 Vizyonu, Doğululaşma, Batılılaşma, Yunan Felsefesine öykünme, Ortadoğululaşma kompleksleri taşımayan, Muasır Medeniyetlerin Fevkine/Çağdaş Uygarlığın Üstüne çıkma Vizyonudur.


Bu Vizyonun Girişimci, Yapıcı, Üretici Mühendisi, İzmir’e kattığı sayısız Proje, İzmir Demokrasi Üniversitesinden sonra dile kolay; üç büyük Stad’ın Temelini atarak;
Yunan-Helen-Bizans-Roma Vizyonunun üstüne çıkma irademizi gösteriyor.
8 Eylül’de Selçuk’un Kurtuluş Gününe de katılıyor. Selçuk’ta da hep birlikte İslamın, Artemis Tapınağı, İsa’nın Havarisi St. John Kilisesi ve İsabey Camii’ni yan yana tutabilen Çoğulcu Medeniyet Ruhuna şahitlik edeceğiz.
İzmir nefesini tutmuş, Başbakanımız sayın Binali YILDIRIM’ı karşılamaya hazır!

08929e24-9d16-473e-bfb2-c126c3f3f73b

 

 

Yorum Yazın