İzmir Ticaret Odası (İTO) ve İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, mesleki yeterlilik belgesi vermek için yaptıkları çalışmalar sonucunda İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı İktisadi İşletmesi’nin yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu olduğunu açıkladı.
Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun Mayıs 2016 tarihinden itibaren hayata geçtiğini hatırlatan İTO ve İTO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Bu çok önemli bir sistem. Her çalışanın alması gereken bir belge. Belirlenen mesleklerde belgesiz eleman çalıştıran işyerlerine para cezası verilecek. Biz de Oda ve Vakıf olarak sistem hayata geçer geçmez üyelerimize bu hizmeti vermek için harekete geçtik” dedi. Akreditasyon ve yetkilendirme için yaptıkları çalışmaların bir yıldır sürdüğünü belirten Demirtaş, “İTO Vakfı İktisadi işletmesi olarak 25 Mayıs 2017’de TS EN ISO/IEC 17024:2012 standardına göre akredite olduk ve 4 Ekim 2017’de Mesleki Yeterlilik Kurumu kararı ile süreç tamamlandı” dedi. İlk olarak iş kazalarının çok yaşandığı, hatta ölümlü kazaların olduğu inşaat sektöründe belgelendirmeye başlayacaklarını belirten Demirtaş, 9 meslekte; ahşap kalıpçı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı, betonarme demircisi, duvarcı, inşaat işçisi, inşaat boyacısı, iskele kurulum elemanı ve seramik karo kaplamacı mesleklerinde belgelendirmeye başlayacaklarını ifade etti.
Devlet önemli teşvikler veriyor
Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda devletin hem çalışana hem de işverene önemli teşvikler verdiğini belirten Demirtaş, “2017 yılı sonuna kadar teşvik kapsamına giren mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesini alan kişilere sınav ücretinin tamamı iade ediliyor, belge parası alınmıyor. Bu mesleğine göre 325 liradan başlayıp 750 liraya kadar bir sınav ve belge ücretinin iade edilmesi demek. 2018 ve 2019 yılında ise sınav ücreti ve belge masrafının yarısı iade edilecek” dedi. Ayrıca devletin de bu belgeyi alan çalışanları istihdam eden işverenlere 2020 yılına kadar önemli prim desteği vereceğini aktaran Demirtaş, “Resmi Gazete’de yayımlanan 6111 sayılı Kanun gereğince bu belgeye sahip 18 – 29 yaş arasındaki erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlar için 48 ay süreyle, bu kişilerin Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde ise ilave olarak 6 ay süreyle, aynı zamanda belirtilen yaş kapsamında çalışmakta iken, ilgili maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra mesleki yeterlilik belgesi alanlar için 12 ay süreyle sigorta primlerinin işveren hissesinin tamamı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Bu da çok ciddi bir teşvik. Üyelerimiz bundan yararlanmalı” dedi.
Ceza var
Belirlenen mesleklerde belgesiz işçi çalıştıranlara yönelik cezalar olduğunu belirten Demirtaş, 2018 yılından itibaren mesleki yeterlilik belgesi kontrollerinin başlayacağını söyledi. Demirtaş, “Belgesiz işçi çalıştıran işverenlere her bir çalışan için 500 TL idari para cezası uygulanacak. O nedenle üyelerimizi İTO Vakfı’na başvurmasını bekliyoruz. Bu belgeyi çalışanlarına aldırmakla önemli teşviklerden yararlanacaklar, ceza almaktan kurtulacaklar, hem de istihdam ve iş güvenliğine önemli katkı yapacaklar” diye konuştu.
İTO üyeleri, bu konuda 484 04 12-13 numaralı telefonlardan veya [email protected], [email protected] adresinden bilgi alabilir.
Mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olduğu meslekler
Ahşap Kalıpçı, Alçı Levha Uygulayıcısı, Alüminyum Kaynakçısı, Asansör Bakım ve Onarımcısı, Asansör Montajcısı, Baca Kontrol Personeli (Bacacı), Betonarme Demircisi, Betoncu, Bitim İşlemleri Operatörü, Boyama Operatörü, Çelik Kaynakçısı, CNC Programcısı, Direnç Kaynak Ayarcısı, Doğal Gaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli, Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı, Doğal Gaz Isıtma ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli, Doğal Gaz İşletme Bakım Operatörü, Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı, Duvarcı, Endüstriyel Boru Montajcısı, Hidrolik – Pnömatikçi, İnşaat Boyacısı, İplik Bitim İşleri Operatörü, İplik Eğirme Operatörü, Isı Yalıtımcısı, Isıtma ve Doğal Gaz İç Tesisat Yapım Personeli, İskele Kurulum Elemanı, Kaynak Operatörü, Makine Bakımcı, Makine Montajcısı, Metal Kesim Operatörü, Metal Kesimci, Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi, Metal Levha İşleme Tezgâh Operatörü, Metal Sac İşlemeci, Motor Testçisi, Motosiklet Bakım Onarımcısı, NC/CNC Takım Tezgahları Elektrik/Elektronik Servis Görevlisi, NC/CNC Takım Tezgahları Mekanik Servis Görevlisi, NC/CNC Takım Tezgahları Uygulama ve Servis Görevlisi, Ön İplik Operatörü, Ön Terbiye Operatörü, Otomotiv Boya Onarımcısı, Otomotiv Boyacısı, Otomotiv Elektromekanikçisi, Otomotiv Kaportacısı, Otomotiv Mekanikçisi, Otomotiv Montajcısı, Otomotiv Prototipçisi, Otomotiv Sac Şekillendirmecisi, Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı, Panel Kalıpçı, Plastik Kaynakçısı, PVC Doğrama Montajcısı, Refrakterci, Seramik Karo Kaplamacısı, Ses Yalıtımcısı, Sıvacı, Su Yalıtımcısı, Tren Makinisti, Tünel Kalıpçı, Yangın Yalıtımcısı.

Yorum Yazın