Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yılı vesilesiyle anma töreni gerçekleştirildi. Törende bir araya gelen öğrenciler hazırladıkları kırmızı-beyaz kartonlarla “Türk Bayrağı” oluşturdu. Ege Üniversitesi öğrencileri tarafından oluşturulan dev Türk Bayrağı koreografisini, Çanakkale Şehitliklerini öğrencilerle ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak da canlı izledi.
Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıldönümünde Egeli 250 gençlerle birlikte Çanakkale’de bulunan Rektör Prof. Dr. Budak, Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezine canlı yayınla bağlandı. Canlı yayında İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıldönümü nedeniyle bir araya gelen öğrencilere seslenen Rektör Budak, aynı anda iki önemli etkinliğe katılarak önemli mesajlar verdi.
Rektör Budak, “Ege Üniversitesi yönetimi olarak, Kurtuluş Savaşı’nın milletimizin nihai zaferiyle sona erdiği güzel İzmirimizden, 250 gencimizle birlikte, bazısı daha bıyığı terlemeden vatan savunmasına koşan ve can veren ecdadımızın huzuruna, kahramanlar diyarı Çanakkalemize geldik. İmkanlarımız elverse öğrencimizin tümünü buraya getirirdik. Çünkü ne yaparsak yapalım bizler o ecdadın hakkını ödeyemeyiz. Mehmet Akif Ersoy tarafından, adeta yemin eder gibi bir imanla kaleme alınan İstiklal Marşımız, bundan 97 yıl önce kabul edildi. Kutlu olsun. O marş ki ‘Korkma’ diye başlıyor ve neredeyse bir asır sonra bile bugün aynı iman ve azimle bizlere yön gösterip, ortak vicdanımızın susturulamayan sesi olmaya devam ediyor. Gerek Çanakkale ve gerekse istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.
Ege Üniversitesi’nin resmi twitter hesabından paylaşılan anma töreninde Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ile yapılan canlı bağlantıya ilgi yoğun oldu.
Etkinlikte görkemli gösterinin yanı sıra ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, şehitler ve Mehmet Akif Ersoy anıldı. Tören sırasında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ziyaret anısına 57. Alay Sancağı tablosunu Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a verdi.
Bayrak koreografisi gösterisiyle başlayan etkinlik, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son buldu.

Yorum Yazın