12509565_10208211979837885_3800725450572783952_n

Bünyamin Ertekim

İmam Hatip tanıtım programı yapılması Zoruna gidenlere! Kıymetli okurlarım geçmiş bayramınızı tebrik ediyorum. Rabbim nice bayramlara ulaşmayı nasip etsin. İmam Hatipler Platformu olarak Bayramdan evvel İzmir’in Konak İlçesinde başarılı bir İmam Hatip Ortaokulu tanıtım programı gerçekleştirdi.
Konak koordinatörü olarak bende organizasyon heyetinde bulundum ve yaptığımız bu güzel tanıtım programını da kanalahaber.com internet sitemizde “İzmir de Roman Mahallesine İmam Hatip tanıtım programı yapıldı” diye bir haber ile duyurduk. Haber de;” İzmir’in Konak ilçesinde Roman vatandaşlarımızın yoğunlukta yaşadıkları Tepecik semti Hilal mahallesinde açılacak olan Şehit Astsubay Bülent Aydın’ın da ismi verilen İmam Hatip Ortaokulunu tanıtmak için bir tanıtım programı düzenlendiği anlatıldı.
Ayrıca Eğitim ve öğretime teşvik için İmam hatipliler ve mezunlar derneği tarafından okula çocuklarını yazdıran ailelere destek mahiyetinde aylık 250TL burs verileceği “ aktarıldı. Bizim baktığımız taraftan bu program çocuklarımızı ve ailelerini Eğitim ve öğretime teşvik edecek başarılı bir program oldu. Ancak bu güzel program üzülerek ifade ediyorum
“İmam Hatiplere şaşı bakanlar” tarafından ters algılandı ve program ile ilgili bir sürü ileri geri haber yapıldı. Bazı haber sitelerinde yapılan bu güzel program çarpıtılarak “İzmir’in birçok semtinde yeni açılan İmam Hatip Okulları, kaydedecek öğrenci bulamazken, birçok semtte veliler çocuklarını köklü bilimsel ve laik eğitim veren okullara yazdırmak isterken, liyakat yerine, cemaat ve tarikat esasına göre okul yetkisi alan badem bıyıklı yetkililer, öğrencileri imam hatip okullarına yönlendirmek ellerinden geleni yapmaya devam ediyor” ya da
“Öğrencililerini okula kaydettirmek isteyen velilerden klorak, yüzey temizleyici, fotokopi kâğıdı ve 300 TL nakit para yardımı istenirken, Tepecik’te İmam Hatip Ortaokuluna kaydını yaptıran öğrencilere, aylık 250 TL.’lik burs sözü geldi.” şeklinde verildi. Öncelikle cevaben İzmir de imam hatipler hiçbir zaman öğrenci sıkıntısı çekmedi ve çekmiyor. Şaşı baktıkları için göremeyenlere söyleyeyim İmam Hatipler de en az diğer öğretim kurumları kadar köklü ve bilimsel okullardır hatta bu ülkenin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN da İmam hatip okulu mezunudur.
Bu Ülkede İmam Hatipler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı diğer okullar ile aynı statüde Laiklik ilkesi doğrultusun da eğitim ve öğretim yapan kurumlardır. İmam Hatipler hiçbir Cemaatin, Tarikatın ya da ideolojinin tekelinde değildir ve olmayacaktır. Ayrıca siz söyleyin bakalım! Bu ülkede ne zamandan beri Eğitim Öğretim bursu vermek suç oldu? Eğitim ve öğretim görmek isteyen öğrencilere ve ailelerine destek olan Sivil toplum kuruluşları teşvik edilmesi onure edilmesi gerekirken neden bu tip çarpıtılmış haberler yapıyorsunuz? Yoksa Eğitim bursları sadece İmam Hatip olmayan okullarda okuyanlara verilmek zorunda mıdır? Yoksa böyle bir sınırlama varda bizim mi haberimiz yok? Son söz olarak diyorum ki! Bu haberleri yapanlar İmam Hatip Okullarına dil uzatmaktan, el uzatmaktan vaz geçin. Bırakın artık şaşı bakmayı, elinizi vicdanınıza koyun ve yaptığınız haber için tekzip yayınlayın özür dileyin. Ülkemizdeki İmam Hatip gerçeğine şaşı bakmakla bir yere varamazsınız. Bu ülkede her bireyin okuma hakkı olduğu gibi imam hatip okullarına gidenlerinde Eğitim hakkı vardır ve bu hak kutsaldır.

Yorum Yazın