ibb-sosyal-yardim-karti

İBB sosyal yardım kartı nedir ? İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır ? İbb sosyal yardım kartı bakiye sorgulama nasıl yapılır ? Bütün bu soruların cevapları ve daha fazlası bu yazımızda. Hazırsak başlayalım

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir ?

Sosyal yardım İstanbul kart ,İstanbul Büyükşehir Belediyesinin muhtaç durumda ki ailelerin gıda temizlik gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile başlatılmış bir yardım projesidir. Bu yardım İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler birimi tarafından yürütülmektedir.

İBB bu yardımı 2006 yılına kadar yardım kolileri şeklinde yapmaktaydı. 2006 yılında alınan bir kararla ibb gıda yardım kolilerinin yerini Alışveriş Kuponları aldı. Bu kuponlar sayesinde vatandaşlar kendi ihtiyaçlarını kendileri almaya başlamışlardı.

Bu kartlar üzerinden yardım alan vatandaşın adı ,soyadı ve T.C. kimlik numarası yazmaktaydı. Bu bilgiler sayesinde kartın başkaları tarafından suistimal edilmesinin önüne geçilmeye çalışıldı.

2014 yılında yapılan son değişiklikle vatandaşlardan yardım kuponu denen bu kartlar geri alınmış yerlerine ” Sosyal yardım İstanbul Kart “denilen bir kart verilmiştir. Bu kart ile vatandaşın İBB sosyal yardım kartlarına uzaktan kontör yatırılmaya başlanmıştı. Ayrıca üzerinde vatandaşın T.C. kimlik numarasının bulunması güvenlik açısından zafiyetler doğuruyordu.

Şuan da İstanbul da Sosyal Destek İstanbul Kart yardımından faydalanan aile sayısının 176 bin olduğu beyan ediliyor belediye tarafından.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Ve Nereye Yapılır ?

İBB sosyal yardım kartından faydalanmak isteyen vatandaşlar Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece’deki (iletişim noktası) Sosyal Yardım Birimine veya 444 00 93 telefon numarası üzerinden başvuru yapabilirler.

Adres ve telefonla bilgi almak isteyen vatandaşlar için de ulaşım ve iletişim numaraları şu şekilde:

İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı
Bahriye Üçok Mahallesi Mimar Basri Mete Sk. (Airport AVM Arkası)
Bakırköy / İstanbul
Tel: 444 00 93 – Fax: 0212 588 36 00

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir ?

İBB alışveriş kartı yardımı alabilmek için bazı şartları taşımak gerekiyor. Bunlardan bazıları şöyle:

  • Herhangi bir kurumdan düzenli maaş almayanlara
  • Çalışmanıza engel sağlık sorunları bulunanlara.
  • Eşi vefat etmiş bayanlara
  • Ailesi kalabalık olup çalışmakta zorluk çekenlere
  • Mal varlığı olmayanlara verilmektedir.

Yapılan başvurular değerlendirildikten sonra uygun görülen ailelere ibb yardım çeki verilmektedir. Başvuruların yoğunluğuna göre yardımın bağlanma süresi değişmektedir.

Peki İBB başvuru sonuçları nasıl belli olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu kabul edilen vatandaşlara kartları posta yoluyla yada elden teslim etmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Geçerlidir ?

İBB yardım kartı her yerde geçmemektedir. İBB bazı marketlerle protokol imzalamaktadır. Her yerde geçmiyor dediğimize bakmayın 39 mağaza ve neredeyse bütün mağazalar zincirleri ile anlaşması bulunmaktadır. Şok market yardım kartının geçtiği mağazalardan biri örneğin.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI NASIL ALINIR? TIKLA ÖĞREN!

 

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadardır ?

İBB Sosyal yardım kartı limiti ne kadardır sorusunun net bir cevabı yok aslında. Çünkü limit ailenin muhtaçlık durumuna göre değişmektedir. Bu 50-100-150 TL olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Ne kadar yardım alacağınız belediye yetkililerin muhtaçlık durumunuzu tespitine göre şekillenecektir. Genel de kart size ilk teslim edildiğinde içerisinde 200 TL hazır bakiye bulunduğu bilinmektedir. İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadardır? Öğrendikten sonra şimdi de kapatılan kartlar ne zaman açılacak beraber bakalım.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak ?

İBB yardım kartları aralık ayında yapılan denetimlerden sonra kapatılmıştı. 15-20 Mart tarihleri arasında tekrar kullanılma açılmıştır. Kapalı olduğu süre zarfındaki bakiyeler de kartlara yüklenmiştir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama nasıl yapılır çok sık sorulan soruların başında gelmektedir. Üzülerek söylemek gerekir ki İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama işleminin kısa yolu bulunmuyor. Bunu ya alışveriş yaptığınız markete yada 444 00 93’ü arayarak yapabilirsiniz.

Tabi İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tek yardımı bu değil. İBB yardım çeki , İBB eşya yardımı gibi bir çok kalemde yardımları bulunmaktadır. Edirnekapı sosyal yardım biriminin yardımları ve İBB yardım çeki nasıl alınır adlı yazılarımızı YUKARIDA BULUNAN SOSYAL YARDIMLAR SEÇENEĞİNDEN mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.