IARC/WHO “İZMİR HUB” (KANSER KAYIT MERKEZİ) AÇILIYOR

  Dünyada yaşlı nüfusun artması, kötü beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, fiziksel aktivitekısıtlılığı ve çevresel şartlar, gibi risk faktörlerinin artışı ile kanser yükü çoğalmakta, sağlıklı beslenme, obezite ile mücadele, tütün ve diğer bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele, sağlıklı çevre gibi kanserle savaş politikalarının temelini ise koruyucu sağlık hizmetleri oluşturmaktadır. Tüm bu koruyucu sağlık çalışmalarının yanında, farklı kanser yapıcı etkenlerin araştırılması ve neye göre kanser olgularının dağılım gösterdiğinin analiz edilmesi, dolaylı korunma önlemlerimizdir. Bu amaçla, IARC (Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi) kurulmuştur.

IARC/WHO liderliğinde Düşük ve Orta gelirli ülkelerde Kanser Kayıtçılığını Geliştirme Projesi (The Global Initiative for Cancer Registry Development, GICR, http://gicr.iarc.fr) ulusal kanser kontrolü için bilgi oluşturma adına kanser kayıt merkezlerinin, tüm dünyada kurulması ve gelişmesini güvence altına almak adına teknik destek, eğitim ve danışmanlık veren uluslararası bir ortaklıktır. IARC, toplumlarda kanser olgularına ilişkin bilgi toplar, yürütülen çalışmaların tümünün tek bir merkezde toplanmasını sağlar ve dolayısı ile elde edilen bilgi ve araştırmalarla hastalığa daha geniş bir yelpazeden bakılma avantajı oluşturur.

“IARC İzmir HUB” (Kanser Kayıt Merkezi)’ de dünya çapında tüm ülkelerde ulusal kanser kontrol politikalarına yön vermek için, veri ulaşılabilirliğini ve niteliğini artırmayı hedefleyen geniş bölgesel danışmanlık merkezlerinin bir parçasıdır. İzmir Bölgesel Danışma Merkezi, Kuzey Afrika, Orta ve Batı Asya’da 29 ülkenin kanser kayıt merkezlerine gerekli teknik destek, eğitim, danışmanlık, araştırma olanaklarını sağlayacaktır. Etkinlikler danışmanlık, gereksinimlere yönelik eğitim, araştırma ve ağ kapasitesinin geliştirilmesini içermektedir.

Eğitim ve araştırma çalışmalarımıza büyük ivme kazandıracak olan İzmir Bölgesel Danışma Merkezi’nin açılışına tüm basın mensuplarımız davetlidir.

Tarih: 24.02.2016-Çarşamba

Yer: RENAISSANCE İZMİR HOTEL

Saat: 10.00-12.30

Adres: Akdeniz Mah. Gaziosmanpaşa Bulvarı,  No: 16, 35210 Konak, İzmir

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın