AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Prof. Dr. Nükhet HOTAR 9 Eylül İzmir’in kurtuluşuna ilişkin “9 Eylül tarihi yalnızca güzel İzmir’in kurtuluşa erdiği bir gün değil, aynı zamanda tüm vatanın bağımsızlığa kavuştuğu son derece gurur verici ve önemli bir gündür” dedi.

“Aziz milletimizin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bütün vatan sathında başlattığı kurtuluş mücadelesi destanı, 9 Eylül 1922’de İzmir’in işgalden kurtarılmasıyla sona ermiştir. Bu anlamda İzmir’deki bağımsızlık mücadelesi ile tarihin akışı değişmiş, Cumhuriyetimizin kuruluşunun başlangıç tarihi olmuştur” diyen Hotar son günlerde artan terör olaylarına da değinerek “ Bu vatan toprakları çok zor şartlar altında milletimizin kanıyla, canıyla, gözyaşıyla karış karış kazanıldı. O tarihten bugüne değişmeyen en önemli şey ise milletimizin ülkesine olan sevgisi ve birlik ruhudur. Terör belasını da aziz milletimizin birliktelik ruhu ile bu topraklardan defedeceğiz ” dedi.

İzmir Milletvekili olmaktan gurur duyduğunu belirten Hotar “Bu vesileyle, İzmir’i işgalden kurtararak vatanımızın kurtuluşu için canını, kanını ortaya koyan İstiklal Savaşı kahramanlarımızı ve şehitlerimizin her birini rahmet ve şükranla anıyorum. İzmir’in kurtuluşunun 94. Yıl dönümü kutlu olsun” dedi.Prof. Dr. Nükhet Hotar

Yorum Yazın