HOTAR; “KADINLAR ÜLKEMİZİN YEGÂNE DEĞERLERİDİR”

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Prof. Dr. Nükhet Hotar, 5 Aralık Kadın Hakları günü ve Türk Kadınlarının Seçme ve Seçilme Hakkı kazanmasına ilişkin mesajında “Kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasanın kabulü, Cumhuriyet tarihi içinde demokrasi adına atılan en önemli adımlardan biridir. Birleşmiş Milletlerin 1952 yılında Uluslararası bir sözleşme ile getirebildiği, ülkemizde ise 5 Aralık 1934’te yürürlüğe konan bu yasa sayesinde, kadınlarımızın siyasi ve toplumsal hayattaki konumları daha da güçlenmiştir.”  Dedi.

 

Türk toplumunun gelişmesinde ve yükselmesinde kadınlarının katkısının yadsınamayacağını vurgulayan Hotar; “Tarihimiz, büyük adamları ve nesilleri yetiştiren analarımızın örnekleri ile doludur. Gerek Cumhuriyetimizin kuruluşunda gerek Cumhuriyet tarihi boyunca başarıları ile analarımız ve kadınlarımız bu günlere gelmemizi sağlamışlardır. Bugün ise kadınlarımız eğitimden spora, siyasetten sanata ve ekonomiye her alanda dünya çapında ülkemizi temsil etmekte ve rekorlara imza atmaktadırlar.” Dedi.

 

AK Parti iktidarı boyunca kadın haklarına yönelik olarak yapılan düzenlemelerin ve çıkarılan yasaların altını çizen Hotar; “Kadınlar ülkemizin yegâne değerleridir. Bizler, kadınlarımızın seçme ve seçilme haklarını daha etkin biçimde kullanmalarına katkı çerçevesinde, kız çocuklarımızın eğitime kazandırılması, genç kızlarımızın hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan üniversitelerde okuyabilmeleri, kadınlarımızın etkin ve aktif bir şekilde siyaset icra etmeleri, kamusal ve toplumsal alandaki mevcudiyetlerini sağlamlaştırmaları için birçok düzenleme yaptık. Özellikle kadına yönelik şiddet karşısında kadınlarımızın savunucusu olarak kadın erkek eşitliğini ve insan onuruna uygun yaşama ilkesini kendimize temel aldık.” Dedi.

 

Hotar sözlerine devam etti ve “5 Aralık Kadın Hakları gününü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 82. Yılını kutluyor, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere insan hakları ve demokrasi konusunda öncü olan ve katkı veren herkesi şükranla yâd ediyorum.” Dedi.

foto_02

 

Yorum Yazın