Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de konuya ilgi çekebilmek için 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’ne dair paylaşımlar yapılıyor. Kamuoyundaki farkındaılğı artırmak için ülkemizde de ‘Mavi Işık Yak adlı bir kampanya yürütülüyor. Peki Otizm Farkındalık Günü’nün tarihçesi ne ve otizm ne demek?

Otizm, bireyin dış dünyadaki uyaranları algılamasını, aldığı bilgileri düzenleyip kullanılmasını etkileyen, yaşam boyu süren gelişimsel bozukluktur. Otizm; bireyin dış dünyadaki uyaranları algılamasını, aldığı bilgileri düzenleyip kullanılmasını etkileyen, yaşam boyu süren gelişimsel bozukluktur. Kaynağı psikolojik değil, nörolojiktir. Diğer bir deyişle beynin işlev bozukluklarına bağlıdır. Otizmin beynin ve merkezi sinir sisteminin yapısındaki organik farklılık ya da bozukluktan kaynaklandığı düşünülmektedir.

2 Nisan OTİZM farkındalık günü kapsamında Çağdaş Öğretmen Nuriye Akman Anaokulu öğrencileriyle birlikte farkındalık yaratmaya çalışan öğretmenleri  ve Gaziemir ilçe sağlık müdürü Sunay Yılmaz çocuklara mavi balonlar hediye edip  birlikte ellerini boyayıp afişlere bastılar.

 

 

 

Yorum Yazın