Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi, Mersinli Batı Mesleki ve Anadolu Lisesi Hemşirelik ve Ebelik Bölümü öğrencilerine meslek hayatlarına hazırlıklı bir şekilde adım atmaları için “Hemşirelik Eğitimi ve Mezuniyet Sonrası” konulu eğitim verdi.

Yaklaşık 250 öğrencinin staj gördüğü Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nin Eğitim Hemşireliği ve Mersinli Batı Mesleki ve Anadolu Lisesi ortak girişimiyle lisenin konferans salonunda gerçekleşti. Eğitim seminerine Mersinli Batı Mesleki ve Anadolu Lisesi Müdürü M. Mustafa Kılınçer, okul öğretmenleri, hemşirelik bölümü öğrencileri ile konuşmacı olarak Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Banu Turasan katıldı.

“Hemşirelik Eğitimi ve Mezuniyet Sonrası’’ konulu seminer, Hemşirelik Mesleği Nedir? Hemşireliğin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? Toplumdaki Yeri ve Önemi Nelerdir? konuları ile başlayıp, Öğrenci Hemşirelerin Stajlardaki Sorumlulukları Nelerdir? Onları Bekleyen Tehlikeler Nelerdir? Olası Bir Risk ile Karşılaştıklarında Yapmaları Gerekenler Nelerdir? konuları ile devam etti.

Mezuniyet sonrası alanda uzmanlaşmanın ne kadar önemli olduğunun ayrıca lisans ve yüksek lisans yapmanın gerekliliğinin anlatıldığı seminerde öğrenciler hem eğlendi hem de öğrendiler. Karşılıklı soru-cevap şeklinde ve söyleşi havasında devam eden seminerden tüm öğretmen ve öğrenciler çok memnun kaldılar ve teşekkürlerini bildirdiler.

Buca Seyfi Demirsoy DH Yöneticisi Op. Dr. Hilmi Güngör “Genellikle öğrenciler staj dönemlerinde staj görecekleri yerlere giderler ve orada birtakım bilgi ve beceriler edinirler. Eğitimlere katılarak süreçlerini tamamlarlar. Eğitim ve öğretimin sadece hastanede staj ya da okulda eğitim almak dışında farklı şekillerde de yapılabileceğini vurgulamak istedik. Seminerimizde bu kez de Eğitim Hemşiresi ile öğrencileri okulunda ziyaret ederek hem okullarındaki durumlarını gözlemlemiş olduk hem de karşılıklı söyleşi ile öğrencilerimizin aklında kalacak farklı bir atmosfer yaratmaya çalıştık.’’ dedi.

thumbnail_DSC_0221

Yorum Yazın