Denetimli Serbestlikten yararlanan ve kamu yararına çalışma cezası bulunan hükümlülerin toplumsal yaşama kazandırılması için çalışma yürüten Karşıyaka Belediyesi ve Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı örnek bir işbirliğine imza attı. İmzalanan protokol sayesinde, Savcılık tarafından belirlenen mahkumlar belediye birimlerinde çalışacak. Hükümlüler sosyal ve kültürel etkinliklerden ücretsiz faydalanacak, meslek edinecek.

İŞ İMKÂNI SAĞLANACAK

Karşıyaka Belediyesi ve Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı; toplum içinde denetim ve takibi yapılan sanık veya hükümlülerin iyileştirilmesi ve topluma kazandırılması için -sosyal sorumluluk adına- örnek bir işbirliğine imza attı. Başkan Akpınar ve Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu arasında imzalanan protokole göre, denetimli serbestlikten faydalanan ve kamu kurumlarında çalışma cezası bulunan yükümlüler; ihtiyaca göre belediyenin Park ve Bahçeler ile Temizlik İşleri gibi uygun birimlerinde çalıştırılacak ve İhtiyaca göre yapılacak hizmet alımlarında Denetimli Serbestlikten faydalanan hükümlülere de şans verilecek.

KÜLTÜREL VE SOSYAL ETKİNLİKLER ÜCRETSİZ Toplumsal sorumluluk anlayışına göre hayata geçirilecek projeden faydalanacak olan hükümlüler, Karşıyaka Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek mesleki eğitim, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerden de ücretsiz olarak yararlanacak. Kursları başarı ile tamamlayanlar için istihdam imkanı sağlanacak. İhtiyaç sahibi yükümlülere ayni ve nakdi yardım sağlanacak. Belediyenin, gerçekleştireceği şehir içi ve şehir dışı geziler de projeden faydalanan mahkumlara ücretsiz olacak. Protokol ilk etapta 3 yıl sürecek ve daha sonra uzatılabilecek.

AMAÇ TOPLUMA KAZANDIRMAK

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Sosyal belediyeciliğin en iyi örneklerinden birini yine Karşıyakamızda hayata geçirdik. Denetimli serbestlikten yaralanan yurttaşlarımız yapacakları çalışmalarla hem kente fayda sağlayacak hem sosyal yaşama daha kolay adapte olabilecek. Bu protokolü devam ettirerek topluma fayda sağlamayı sürdüreceğiz” dedi.

4 BİN HÜKÜMLÜ FAYDALANIYOR

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu da “Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğümüz, 2015 yılı itibariyle 4 bin hükümlüye hizmet vermiştir. Böylesine önemli bir sorumluluk kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamu yararına çalışan vakıf ve derneklerle, gönüllülük esasında yapılan işbirlikleriyle hayata geçirilmektedir. Bugün de Karşıyaka Belediyesi ile işbirliği protokolü imzaladık. Protokol gereği yüzlerce hükümlümüz belediyemiz bünyesinde çalışma, sosyal ve kültürel aktivitelere katılma şansına erişecek. Katkılarından dolayı, yükümüzü paylaşan Karşıyaka Belediye Başkanımız şahsında tüm belediyeye teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Karsiyaka_4718 Karsiyaka_4725 Karsiyaka_4738  Karsiyaka_4768

Yorum Yazın