TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. Maddesi gereğince Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla

Murat BAKAN

İzmir Milletvekili

Ülkelerinden ayrılıp Türkiye’ye gelen ve Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gitmek istedikleri sırada yakalanan mülteciler ile iltica talebinde bulunan yabancıların barındığırıldığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlı, İzmir’deki Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde hak ihlallerinin olduğu iddiaları basına yansımış ve konuyla ilgili kamuoyu oluşmuştur.

Basında yer alan haber ve görüntülerde yardım çığlıkları atan insanların olduğu görülmektedir.

Konuyla ilgili Halkların Köprüsü Derneği, Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği, Mültecilerle Dayanışma Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği, Hak İnsiyatifi İzmir, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi ve Foça Barış Kadınları tarafından ortak yapılan yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştır: “Burada tutulan mülteciler neden pencerelerden çığlıklar atıyor ve imdat diye haykırıyorlar? Bu merkezde idari gözetime alınan mülteciler, 24 saat içinde sadece 15-20 dakika havalandırmaya çıkartılmakta, bu süre dışındaki tüm zamanlarını 5-6 kişilik odalarda, kapılar üzerlerine kilitli olarak hapis halinde geçirmektedirler. Kurumda kişilerin gündelik yaşamlarında haberleşmek, eğlenmek, öğrenmek gibi temel ihtiyaçları için gerekli olan televizyon, dergi-kitap, internet, kurslar gibi olanaklar bulunmamaktadır. Dışardan baktığımızda; yeni, fiziki koşulları iyi gibi görünen bu merkezin içinde, insanlar dış dünyadan tamamen izole edilerek, adeta cezaevi koşullarından daha ağır gözetim koşullarında yaşamaktadırlar. Kimi odaların günışığı görmediği ve sıcak su erişimi olmadığı, dışarıdan yakınlarının getirdiği şampuan, diş macunu gibi kişisel bakım ürünlerinin içeri alınmadığı bilinmektedir. İnsanlara verilen yemeklerin doyurucu ve besleyici olmadığı, meyve ve sebze ihtiyacının karşılanmadığı ifade edilmektedir. Resmi rakamlara göre kayıtlı 2 milyon 957 bin 454 Suriyeliyi ve tahminen toplam 4 milyon mülteciyi bünyesinde barındıran uluslararası arenada kendisini ‘mülteci dostu’ bir ülke olarak lanse eden Türkiye için söz konusu iddiaların ivedilikle araştırılması gerekmektedir. Burada kalan insanlar ülkelerine sınır dışı edilme, tekrardan kötü muameleye uğrama korkusuyla uğradıkları kötü muamele ve işkence iddiaları hakkında başvurularda bulunmaktan çekinmektedirler. Yukarıda tek tek saymış olduğumuz insan hakkı ihlallerinin bir an önce son bulmasını ve kamuoyuna alınan önlemler ile ilgili açıklama yapılmasını talep ediyoruz.” Bu bağlamda;

1 – Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlı, İzmir’deki Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde basına yansıyan görüntülerle ilgili bir inceleme başlatılmış mıdır?

2 – İzmir’deki Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde neler olmaktadır? Burada tutulan insanlar neden yardım çığlıkları atmaktadır?

HARMANDALI GERİ GÖNDERME MERKEZİ TBMM’YE TAŞINDI

HARMANDALI GERİ GÖNDERME MERKEZİNDE NELER OLUYOR?

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde kalan mültecilerin yaşadıkları hak ihlalleri iddialarını TBMM’ye taşıdı.

Ülkelerinden ayrılıp Türkiye’ye gelen ve Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gitmek istedikleri sırada yakalanan mülteciler ile iltica talebinde bulunan yabancıların barındığırıldığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlı, İzmir’deki Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde hak ihlallerinin olduğu iddiaları geçtiğimiz günlerde basına yansıdı. Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde çekilen görüntülerde mültecilerin ‘yardım edin’, ‘yemek’, ‘burası Guantanamo’ şeklindeki yardım çığlıkları vardı. Birçok sivil toplum örgütü yaptığı basın açıklamalarıyla dikkatleri Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ne çekti ve burada neler yaşandığının açıklanmasını istedi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesiyle TBMM’ye taşıdı.

Verdiği önergede Halkların Köprüsü Derneği, Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği, Mültecilerle Dayanışma Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği, Hak İnsiyatifi İzmir, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi ile Foça Barış Kadınları tarafından ortak yapılan basın açıklamasına yer veren Murat Bakan, Başbakan’a şu soruları sordu: “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlı, İzmir’deki Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde basına yansıyan görüntülerle ilgili bir inceleme başlatılmış mıdır? İzmir’deki Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde neler olmaktadır? Burada tutulan insanlar neden yardım çığlıkları atmaktadır?”

Yorum Yazın