CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Ulviye Üreten’in bazı basın yayın organlarında yer alan ve gerçeği yansıtmayan manipülatif söylemlerine ilişkin bir açıklama ihtiyacı doğmuştur. Şöyle ki;

Sayın Üreten ve ekibi, sözleşmesi sona eren eski belediye personellerini yanına alarak Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu’yu siyasi davranmakla suçlamış ve akabinde benzer bir durumun önceki dönem hiç yaşanmadığını iddia etmiştir. Sayın Üreten bununla da kalmamış; bu açıklamalarını süslemek adına ‘işçinin yanındayız’ mesajını fotoğraflarla vermeye çalışmıştır. Zaten; ancak fotoğraflarda bir araya geldikleri işçi kardeşlerimiz üzerinden sığ siyaset yapma gayretine düşen Sayın Üreten ve ekibi, aslında kendi bilgisizliklerini de yaptığı açıklamalarda ortaya koymaktadır. Lakin Sayın Üreten’in, iş akdinin tek taraflı fesh edilmesiyle sözleşmenin sona ermesi arasındaki farkı bilmemesi ilçemiz adına bir kayıp olmasa da, siyaset erbaplığı yapmaya çalışan bir ilçe başkanı için son derece komik ve üzücüdür. Belediyenin sözleşmeye bahis olan hizmet alımlarıyla ilgili açık ve şeffaf tutumu ortadayken; Sayın Üreten’in gücünü halkımızın hür iradesinden alan başkanımızı ‘siyasi’ davranmakla suçlaması, yönetim anlayışının ahlakıyla bağdaşmaz. Göreve geldiği günden bu yana Belediye Başkanımız Sayın Uğurlu, sözleşme konularıyla bunların yerine getirilmesine ilişkin usul ve esasları, son derece açık net şekilde ifade ederken; Sayın Üreten’in bunu anlamama gayretinin altındaki nedenin işçi sevgisine değil küçük çaplı siyaset yapma isteğine bağlıyoruz.

Örneğin; Güvenlik Görevlisi Hizmet Alımı yapılmayacağına ilişkin önceki yıl alınan karar, ilgili personele zamanında bildirilmiş ve buradan doğan maddi haklar da zamanın da ödenmiştir. Bir ilçenin Şehr-i Emini’ni, bir şirket yöneticisi konumuna indirgemek ve alınan kararları başka noktalara çekmek, bize göre siyaset için gelinmemesi gereken bir noktadır. Sayın Üreten’in geçmiş dönemdeki CHP’li belediye başkanının göreve geldiği gün, hiçbir şeyden haberi olmayan işçileri otobüslerden indirip, görevlerine son verdiğini çok çabuk unuttuğunu görüyoruz.

Sayın Üreten, Türkiye’nin dünyaya açılan kentlerinden biri olan İzmir’de, CHP’li belediye başkanlarının taşeron işçilere yaptığı zulümleri hangi arada ‘es’ geçti de, basında sayfa sayfa yer alan bu haberleri görmezden geldi bunu da anlamış değiliz. Siyasette ‘prim’ yapmanın aslı, yalan yanlış bilgilerle timsah gözyaşı dökmekten değil; insana dokunmak ve onun anlamaktan geçiyor. Sayın Üreten bunu atlamış alacak ki, kendisine verilen bilgilerle adeta bir ‘hamaset edebiyatı’ yapma gayretine girmiştir. Sayın Üreten, Belediye Başkanımızın göreve geldiği zaman birim amirlerine, “Sorumlusu olduğunuz birime işçi alınması ya da çıkartılmasıyla ilgili yetki sizindir. Belediye Başkanı olarak ben, kimin kim olduğunu veya nasıl çalıştığını bilemem. Dolayısıyla bu karar sizindir” talimatını verdiğini ya bilmemekte ya da bilmezden gelmektedir. Sayın Üreten’e şunu söylemek isteriz ki, 21 tane müdürlüğü bulunan Kemalpaşa Belediyesi’nde, Özel Kalem Müdürlüğü hariç bütün birim amirleri geçmiş dönemden kalmadır. Belediye Başkanımız siyasi nedenlerle insanların işi ve aşıyla oynayacak olsaydı, o zaman işe önceki dönemden kalan müdürlerle başlamaz mıydı? Demek ki, çalışan ve hizmet eden personelin fikir zemini ne olursa olsun; önemli olan iş yapmasıdır. Belediye Başkanımız da, halktan aldığı yönetim iradesi çerçevesinde bu gerçekliğe uygun taktir ve tasarruflarda bulunmuştur.

Sayın Üreten’in bağlı olduğu siyasi düşüncenin ülkenin hiçbir noktasında ‘iktidar ve yönetim erkine’ talip olmadığını ve olamayacağını biliyoruz ancak; en azından yerelde siyaset yaparken vicdani kanaatleri zedeleyecek böylesi üzücü açıklamaları yapmamasını dilerdik. Sayın Üreten’in ‘emek’ siyasetini bırakıp; emekçinin yanında olmasını umuyoruz. Kamuouyuna duyrulur.

Yaşar KIRKPINAR

AK Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı

Yorum Yazın