Gazeteci yazar Mumcu Uğur Mumcu, ölümünün 25’inci yılında İzmir’in Bergama ilçesinde anıldı. Anma etkinliğinde Haluk Şahin ve Gökmen Ulu konuştu.
Bergama Kültür Merkezi BerKM’de, Bergama Belediyesi ile Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe medya profesörü Haluk Şahin ve gazeteci-yazar Gökmen Ulu katıldı. “Uğur Mumcu’dan Günümüze Medya ve Demokrasi” adıyla düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Prof. Dr. Haluk Şahin, “Uğur Mumcu cesur bir gazeteciydi. En önemli özelliklerinden birisi, bir gazeteci olarak olgulara önem vermesiydi. Kendisinin meşhur bir lafı vardır; ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’ diye. Belgeli çalışan bir gazeteciydi, çok araştırırdı. Uğur Mumcu hırsızlar, katiller ve din istismarcıları açısından maalesef bir hedefti. Ve biz Uğur’u koruyamadık. Onun yerini de dolduramadık. Türkiye’de kâğıt mürekkep gazeteciliği dönemi Uğur Mumcu ile beraber bitmiştir. Ondan sonra medya dönemi başlar. Tek teselli aradan 25 yıl geçtikten sonra hala unutulmaması ve anılmasıdır. Uğur Mumcu unutulmadı, unutulmayacak, Türk basın tarihindeki vazgeçilmez yerini her zaman koruyacaktır” dedi.
Gökmen Ulu ise, “Biz Uğur Mumcu’dan devraldığımız bağımsızlık bayrağını yere düşürmeyeceğiz. Her şart ve koşulda, basın hürriyetini savunmaya ve gazetecilik yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Söyleşi sonunda Gökmen Ulu, Bergama Şehir Tiyatrosu Sanatçısı Duygu Şahin ile birlikte Uğur Mumcu’nun “Sesleniş” yazısını seslendirdi. Bergamalı müzisyenler Muhsin Kıratlı ve Erol Canlı’nın fon müziği eşliğinde seslendirilen şiir, salondaki katılımcılara duygusal anlar yaşattı.
Programın sonunda Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ile Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Nurcan Şengül katılımlarından dolayı Prof. Dr. Haluk Şahin ve Gazeteci Gökmen Ulu’ya üzerinde Uğur Mumcu’nun resminin olduğu parşömenden yapılmış plaket takdim etti. BerKM fuayesinde ise gazeteci Gökmen Ulu, Bergamalı vatandaşlara “Yıkılma Sakın”, Prof. Dr. Haluk Şahin ise “Bab-ı Ali’de Cinayet” adlı kitabını imzaladı.

Yorum Yazın