Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında Kemalpaşa’da düzenlenen etkinlikte konuşan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, “Günümüzde Mevlana’nın insan sevgisine daha fazla ihtiyacımız var çünkü yaşanan trajediler, sevgisizliğin bir sonucu” diye konuştu.

Kemalpaşa Belediyesi tarafından Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinlikte konuşan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, küresel çapta yaşanan trajediler nedeniyle günümüzde Mevlana’nın fikirlerine daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Dere Mesire Tesisleri’nde düzenlenen ve Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Yılmaz, İlçe Müftüsü Mustafa Yılmaz, AK Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Yaşar Kırkpınar ve çok sayıda öğrenci ile vatandaşın katıldığı programda ‘insan sevgisine’ vurgu yapan Başkan Uğurlu, “Mevlana, sevgiyi, muhabbeti ve aşkı kendi içinde ulvileştiren ve insan sevgisi denilince akla gelen ilk isim olmuştur. Mevlana’yı bu kadar değerli kılan şey, onun ölümü sinesinde öldürmesidir. O, ölüme hep buluşma olarak bakmıştır. Bir insanın ölümü bu kadar muhabbetle kucaklaması ancak ötelerdeki sevgiliye duyulan sevginin orantısıyla ölçülüdür” diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğinde düzenlenen programın son derece anlamlı olduğuna da dikkat çeken Başkan Uğurlu, “Çok sayıda genç kardeşimizin katıldığı etkinlikte, Mevlana’nın fikirlerini özümsemek bizler için çok dana önemli. Çünkü sevgiyi gerçek anlamıyla 40 ya da 50 yaşından sonra öğrenmek çok zor. İnsan sevgisini çocuk ve gençken aşılayıp; bu sevginin onunla büyütülmesi gerekiyor” dedi.

SEVMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ
Konuşmasında dünyada yaşanan trajik olaylara ve göçmenlerin durumuna işaret eden Başkan Uğurlu, “Bakıyorsunuz, bu salondaki kardeşlerimizin yaşında olan; annesini ya da babasını kaybetmiş Suriyeli çocuklar, sıralarının başında olamıyor. Onları bu duruma düşüren ise büyüklerinin sevgi değerlerinden yoksun oluşudur. Biz, huzurlu bir ülkede yaşıyoruz ve bunun sürmesi için fikir ve düşünceler ne kadar farklı olursa olsun birbirimizi sevmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Bugün yaşadıklarımız; 7 yüzyıl sonra dahi onun insan sevgisine ne kadar ihtiyaç olduğumuzu gösteriyor” ifadesinde bulundu.

Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan sonrasında ise Mevlana’nın hayatının anlatıldığı tiyatral bir gösteri ile devam etti.

b_cfa0033f-3e49-458e-9c4f-0f68892fe475  b_491400fa-cb80-47a0-a72f-749f72778954 b_cc6fb100-3a55-47ad-97a1-0a3b600f917f b_15a8a2f5-9ef4-436f-a32e-1a531b155b7a

Yorum Yazın