İzmir’in Karabağlar ilçesinde, 5 yıl önce ekip otosuna çarpan otomobildeki şahsı çıkan tartışmada tabancayla öldürüp, 2 kişiyi de yaraladığı iddiasıyla 11 yıl hapis cezası alan, Yargıtay tarafından kararın bozulmasıyla yeniden yargılanan polis beraat etti.
İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesinde, yeniden görülmeye başlanan davanın ikinci duruşmasına tutuksuz sanık İmran K., sanık avukatları, başka bir suçtan hükümlü bulunan müşteki Erhan Barlak, çıkan tartışmada tabancayla öldüren Emrah Barlak’ın babası Nusrettin Barlak, annesi Gülepaşa Barlak ve ailenin avukatları katıldı. Bir çocuğunun hayatını kaybettiğini, bir çocuğunun cezaevinde olduğunu belirten baba Nusrettin Barlak, diğer çocuğunun ise psikolojisinin bozulduğunu, mahkeme heyetinin adalete uygun bir karar vermesini talep etti. Barlak ailesinin avukatı Abdurrahman Aykut Dikencik, Yargıtay’ın kararın uyulmaması gerektiğini savunup, sanığın cezalandırılmasını talep etti. Sanığın avukatı Tolga Yurdakul, müvekkilinin kademeli bir güç kullandığını, müvekkiline sandalyeyle vurulma anında silahın patladığının görüntülerde de sabit olduğunu belirterek sanığın ceza almamasını talep etti. Olayın gerçekleşmesinde üzüntü duyduğunu ifade eden sanık İmran K., "5 yıl suçsuz yere cezaevinde yattım. Çocuklarım, ben cezaevindeyken dünyaya geldi. Benim de psikolojim bozuldu. Takdir mahkemenindir" dedi. Mahkeme heyeti, Yargıtay’ın verdiği bozma kararına uyulduğunu açıklayarak, Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesinin "Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez" hükmü gereğince sanığa ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi ve davayı sonlandırdı.
Olayın geçmişi
Olay, 12 Ağustos 2012 tarihinde 9781 Sokak ile 3800 Sokak kesişiminde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Asayiş şubede görevli ekip otosu, iddiaya göre devriye görevini yaptıktan sonra yol kenarına park etti. Bu sırada, ehliyetsiz Erhan Barlak’ın kullandığı otomobil, ekip otosuna çarptı. Ekip otosundan inen polis memurları, tutanak tutmak istedi. Ceza yazılmasına engel olmak isteyen Erhan Barlak, ağabeyi Emrah Barlak ve Faruk Karahan ile polis memurları arasında tartışma başladı. Çıkan tartışmada polis memuru İmran K. iddiaya göre silahına davrandı ve Emrah Barlak da bu silahtan çıkan kurşunla hayatını kaybetti. Aynı olayda Erhan Barlak ve Faruk Karahan ise yaralandı. Olayın ardından Cinayet Büro Amirliği tarafından gözaltına alınan polis memuru İmran K. açığa alındı ve açılan davada mahkemece tutuklandı. Sanık polis memuru İmran K. hakkında, "kasten adam öldürme" suçundan müebbet ve "kasten yaralama" suçundan 25 yıl istemiyle dava açıldı. Polise karşı geldikleri iddia edilen Erhan Barlak ve Faruk Karahan hakkında ise 2 ile 9 yıl arasında hapis istemiyle dava açıldı. Sanık İmran K., üç yıl önce 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 11 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Emrah Barlak’ın ailesinin avukatları kararı temyiz etti. Dosyayı inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanığın suçu meşru müdafaa sınırları içinde işlediğini belirterek, sanığın beraatine ve tahliyesine karar verdi.

Yorum Yazın