GLADYO GERÇEĞİ…

Suudi Arabistan’da şii din adamı Nemr Bakır’ın idamıyla başlayan müslüman ülkeler arasındaki gerginliğin, Suudi Arabistan öncülüğünde oluşturulan ve içinde Türkiye ve Mısır’ın da bulunduğu “Teröre Karşı İslam İttifakı” mutabakatından hemen sonra zuhur ettiğinin farkında mısınız?

İran’ın başını çektiği Irak ve Umman gibi ülkelerin bu ittifakta yer almamasının nedenleri acaba nedir?

Müslüman ülkelerin birlikte hareket edememelerinin en büyük nedenlerinden biri mezhepsel farklılıkların el altından öcüleştirilmesidir. Aynı Allah’a İman eden ve aynı Peygamber’i ve kitabı rehber edinen toplumların ne adına ayrıştıkları, cevabı bulunması gereken bir soru.

Bir ülkede ayrımcılık, fitne, bölücülük yapan; toplumun can ve mal güvenliğini tehdit eden kim olursa olsun devlet tarafından cezalandırılır. Bu suçu işleyenin etnik kimliği veya mezhebi hatta dini tercihleri hiçbir şekilde önem arz etmemelidir. Halbuki şuan gündemde olan Nemr Bakır’ın terörist kimliğinden ziyade “şii” kimliğinin ön plana kasıtlı olarak çıkarılmasının müslüman toplumlar arasında yaşatacağı sıkıntıyı sanırım önümüzdeki dönemde birlikte müşahade edeceğiz.

Aynı çelişki ve kastı ülkemizde de görmüyor muyuz? Biz terörle mücadele ediyoruz; CNN Internationel bu mücadeleyi “Kürt gruplarla merkezi hükümetin mücadelesi”olarak dünyaya servis ediliyor.

Ne güzel dizayn ediyorlar her şeyi öyle değil mi? Gladyo gerçeğini önümüzdeki on yıllarda yenebilir miyiz dersiniz???

Alpaslan Karaduman

 

 

Yorum Yazın