Genç girişimciler İclal Keskin ve Burak Sönmez ekip arkadaşlarıyla birlikte, ülkenizde bulamadığınız ürünleri, seyahat eden kişiler aracılığıyla başka ülkelerden sipariş edebilmenizi sağlayan Glocalzone isimli girişimlerini, Yaşar Üniversitesi Kuluçka Merkezi Minerva’da hayata geçirdi. Kısa süre önce hizmete başlamasına karşın büyük ilgi gören Platform sayesinde, seyahat eden kişiler, seyahat keyfinin yanı sıra valizlerindeki boşlukları fırsata çevirerek para kazanabilirken, sipariş verenler de kargo takip sıkıntısı ve masrafı olmadan oturdukları yerden dünyanın dört bir yanındaki ürünlere ulaşabiliyor.
Ocak 2017’de Yaşar Üniversitesi Kuluçka Merkezi Minerva’da "Hiçbir şey ulaşılamaz değildir” mottosuyla yola çıkan, uluslararası hizmet vererek dünya üzerinde ihtiyaç duyulan herhangi bir ürünü sağlayabilecek bir ağ oluşturmayı hedefleyen Glocalzone Platformu, Erasmus öğrencilerine dönük bir ağ olan ESN Türkiye ve İzmir Ticaret Odası tarafından da destekleniyor. Ayrıca, Endeavor Türkiye tarafından organize edilen Case Campus programından mezun olan genç girişimciler, Endeavor Mentor Campus programına da kabul edilmeyi başardı. Platform hakkında bilgi veren kurucular İclal Keskin ve Burak Sönmez, 200’ü aşkın üye, 40’ın üzerinde seyahat ve 50’yi aşkın ürün ile ziyaretçilerini karşıladıklarını belirtti. Keskin ve Sönmez, yazılım geliştirmeden halkla ilişkilere ve sosyal medyaya kadar tamamı öğrenci olan Oğuzhan Sarıtaş, Muhammed Taqi, Ekin Dönmez, Aybüke Türkmen, Tolga Danışmaz ile Erdem Erbaba’dan oluşan genç ve dinamik bir ekiple yola çıktıklarını söyledi.
Yüksek kargo ücretine son
Rakiplerinin aksine, sadece bölgesel olarak hizmet vermek yerine küresel bir ağa ulaşarak kullanıcılarına en üst düzeyde fayda sağlamak istediklerini belirten Keskin ve Sönmez, şu bilgileri verdi:
“Yurt dışına seyahat eden bir yakınımız, arkadaşımız olduğunda onlardan bir şeyler isteriz. Peki ya bu kişinin istediğimiz ürünü getirecek yeri veya hakkı yoksa? Glocalzone olarak yurt dışından ürün talep edenlerle seyahat edenleri bir araya getirerek hem gezginlerin valizlerindeki boş alanları fırsata çevirmesini, hem de ürün sipariş edenlerin oldukları yerden dünya pazarına rahatlıkla erişimini sağlamak için yola çıktık. Talep ettiğiniz ürünler aslında sizler gibi seyahat eden kişilerle ülkeye getirildiği için kargo şirketleri ile yaşanan birçok gümrük, siparişi takip etme sorunu ve yüksek kargo ücretleri ödeme gibi problemler ortadan kalkıyor. Ayrıca işlem sırasında olduğu gibi işlem sonrasında da gezgin ile birebir iletişim kurarak ürününüzü istediğiniz yerde ve istediğiniz zamanda teslim alabiliyorsunuz.”
Seyahat edenlerin bütçesine katkı
Glocalzone sayesinde seyahat edenlerin bütçelerine katkı sağlayabileceğini ifade eden Keskin ve Sönmez, “Seyahat etmek gün geçtikçe lüks haline gelmeye başladı. Ya zamanımızdan ya da konforumuzdan fedakarlık etmek zorunda kalıyoruz. Glocalzone bu konuda yardımcı olmak için bir çözüm önerisi sunuyor. Sadece mevcut olanaklarınızı kullanıp valizinizdeki boş alanı değerlendirerek ürün getirebilir, böylece seyahat ederken az da olsa ek gelir elde edip diğer insanları da mutlu edebilirsiniz” diye konuştu.
Sistem nasıl işliyor?
Glocalzone’u kullanmak için öncelikle web sitesinden kayıt olmak gerekiyor. Daha sonra, kullanıcının kişisel bilgilerini doldurması, gezginin ise seyahat bilgilerini, hangi boyut ve ücrete kadar ürün getirebileceği bilgilerini belirtmesi gerekiyor. Bu kriterlere göre ürün talep etmek isteyenler de kendileri için en uygun gezginlerle yorumlar ya da özel mesajlar aracılığıyla iletişime geçebiliyor. Tarih, konum ve fiyat konusunda anlaşmaya varıldıktan sonra geriye sadece ürünün taşınması ve teslim edilmesi kalıyor. Üyeler, teslim işleminden sonra birbirleri hakkında değerlendirme yaparak sonraki üyelere yardımcı olabiliyor.
Şu an test aşamasında olan web sitelerinin kullanıcılar arasındaki ödeme işlemine karışmadığını belirten kurucular, “Kullanıcılar bu konuyu kendi aralarında hallediyor, ancak yakında bu hizmeti de sunmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın