Büyükşehir Belediyesi, Foça’nın Gerenköy mahallesinde, bölgenin yapısına uygun mimaride bir kültür-spor merkezi kurabilmek için düğmeye bastı. Yöre halkı, merkezin hemen yanında oluşturulacak meydan ile şık bir yaşam alanına da kavuşmuş olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, pek çok ilçede yaptığı kültür merkezi ve çok amaçlı salonlara Foça Gerenköy’deki  kültür ve spor merkezini de ekliyor.  Projesi tamamlanan merkezin yapım ihalesi için çalışmalar sürüyor.

Turistik Foça ilçesinin Gerenköy mahallesinde yeni bir buluşma noktası olması hedeflenen kültür ve spor merkezi, yaklaşık  1530 metrekarelik  alanda kurulacak. Tesiste üst ve alt girişlerde ayrı ayrı düzenlenmiş fuaye, spor sahası olarak da kullanılabilen çok amaçlı kullanım alanı ve sahne, 270 kişilik tribün, idari birim, antrenör odası, toplantı salonları, soyunma odaları, kullanıcıların ve çalışanların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla mescit ile çocuk bakım ve bebek emzirme yerleri bulunacak. Ayrıca engellilerin kültür merkezi-spor salonu ve çevresinden diğer bireylerle eşit koşullarda yararlanabilmesi için engellilere yönelik düzenlemeler gerçekleştirilecek.

Özgün tasarım
Gerenköy’ün yapısına uygun özel olarak gerçekleştirilen projelendirme ile Kültür ve Spor Merkezi’nde hem kültür- sanat etkinlikleri hem de teleskobik tribünler sayesinde spor müsabakaları yapılabilecek. Ayrıca merkez yanında yeni bir kent meydanı oluşturularak peyzajıyla birlikte İzmirlilerin hizmetine sunulacak.
Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı  bu yatırım ile Foça,  kültür-sanat ve spor gibi faaliyetlerin bir arada yapılabileceği bir mekan kazanmakla kalmayıp estetik zenginliği, giriş-çıkış düzenlemeleri, işlevselliği, meydanı ve özgün tasarımı ile şık bir yaşam alanına kavuşmuş olacak.

16013_20151223091420_02 16013_20151223091420_01

Yorum Yazın