GAZİ UMURBEY ORTAOKULU’NUN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ KÖŞESİ VE RESİM SERGİSİ AÇILIŞI YAPILDI…

Gazi Umurbey Ortaokulu’nun hazırlamış olduğu 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Köşesi ve Resim Sergisi’nin açılışı gaziemir Kaymakamı Yaşar DÖNMEZ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın USMAN, Şube ve Okul/Kurum Müdürleri-ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla 06. 02. 2017 Pazartesi günü saat 13.30´da gerçekleşti.

Öğrencilerin, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri için yazmış oldukları mektupları ve şiirleri ve bir dönem boyunca Görsel Sanatlar ve Teknoloji Tasarım derslerinde yaptıkları çalışmalardan oluşan resim sergisi beğeni topladı.

okul öğrencilerinde 15 temmuz ruhunu kavramış demokrasi bilincine hakim şiirler ve metinler dikkat çekti

özellikle 15 temmuz kahramanlarından Ömer Halis Demir için yazılmış şiir ve makaleler büyük beğeni topladı

VVVVV

Duru Zeynep Kafa

Bu vatanın tanın en cesur astsubayı Ömer Halis Demir’e saygıyla…

“İnsanın doğduğu yer değil, doyduğu yerdir vatan.” demişler. Ama kanımca kilometrelerce toprağı vatan yapan şey ne üstünde doğan insandır, ne de üstünde doyan. Bir toprağı yurt toprağı yapan şey altında yatan insandır. Zamanında her bir karış için ardında sevdiklerini bırakmış, gençliğini bırakmış, hayatını bırakmış kaç fedakar kişi varsa kucağında bebeği ile cephaneye mermi taşıyan kaç fedakar kadın olduysa hepsinin kalbindeki o vatan aşkı bu toprağı diri kılandır.

Ve sen şehidim, sen de onlardan birisin. Bu milletin her şeyin üstesinden gelmesini sağlayan o dayanışma duvarını yıkmaya çalışanları temizleyensin. Ardında sadece bir eş ve iki çocuk değil; seni minnetle anacak, seni kahraman bulacak, sana hayran olacak bir Türkiye bırakan sensin. Aramıza sızan düşmanlara, toprağa ihanet eden insanlara, demokrasiyi hiçe sayan bu hainlere ilk kurşunu sıkan, belki de binlerce insanı ölümden kurtaran sensin.

Sen gittin, şehidim. Bizler kaldık. Sayende anladık, bir toprağa “Vatanım!” diyebilmesi için insanın, içinde cayır cayır yanan bir ateş olmalı. 15 Temmuz gecesi bunu herkes anladı. Çünkü kimsenin üzerinde yaşayacağı, çocuklarına bırakacağı bir karış topraktan daha değerli bir şeyi yoktu. Bir felaket seli gibi ülkeye yayılacak olan düşmanın girişimi geri püskürtülürken en başta koşan sen, şehidim, seni asla unutmayacağız!

“Yurt toprağı sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin.” demiş ulu önderimiz yıllar önce. Bunu 15 Temmuz günü, sen ve senin gibi kahramanlar bir kez daha ve asla silinmeyecek bir şekilde gösterdiniz. Hakkınızı helal edin…

Duru Zeynep KAFA

8/B

Ömer Halisdemir Ağabeyime,

15 Temmuz darbe girişim sonucunda canını bizim için, vatanın için feda eden Türk askeri!

Demokrasi adına canlarınızı verdiniz. Vatanın bölünmez bir bütün olduğunu kanıtladınız. Sokağa çıkarak darbecilere dur demeyi başardınız. Bu vatanın birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuna bağlı olduğunu kanıtladınız. Evet, belki yanınızda olamadık. Ama yüreğinizde darbecilere karşı taşıdığınız kin ve nefreti bizlerde yüreğimizde hissettik. Erken saatlerde başlamıştı darbe, bize hissettirilmeden. Akşam saatlerinde başlamıştı tanklarla, tüfeklerle düşman tarafından havaalanları, yollar kapandı. Başlamıştı korsan bildiri yayınlanmaya TRT’de… Duyduk haberlerde bu olanları. Tüm vatan kan ağladı. Türk vatandaşı küçük çocuğum var demeden, bebeğim var demeden sokaklara akın etti. Genci, yaşlısı demeden sokaklara çıktı. Evet, o gün Mardin’de, İzmir’de, İstanbul’da, Ankara’da ve daha birçok ilimizde şehit verdik belki de demokrasi yolunda.

 

Vatanımız için canlarımızı feda ettik. İlk kurşunları attık, darbe başladı. Türk vatandaşı direnişe, düşman kuvvetleri ise taarruza başladı. Düşman taarruza başladı, binlerce polisi, Türk vatandaşı, çoluğu çocuğu şehit oldu. Yürekler kan ağladı. Attığın ilk kurşun, bir vatanın kurtuluşudur. Attığın ilk kurşun darbeye dur demeyi, vatanın birlik olmasını kurtuluş yolunda şehit olanlar için bu darbenin olmasını, ilerlemesini ve vatanımızın yok olmasını engelledi. Attığın ilk kurşun milleti uyandırdı. Attığın ilk kurşun birlik ve beraberliği sağladı. Attığın ilk kurşunla, belki de Türkiye’yi yıkımdan kurtardın. Özel Kuvvetler Komutanlığına girmeye çalışan darbeciye ilk kurşunu sıktın. Tereddütsüz, hiç düşünmeden o vatan hainini vurarak belki de bizleri ölümden kurtarırken kendini, bizler yaşamımızı sürdürelim, bu vatanı ayakta tutarak sana toprak olalım diye düşünerek canını feda ettin. Birçok kurumu ele geçirmeye çalışan darbeciler, Ankara’daki Özel Kuvvetler Komutanlığına yani bordo berelilerin karargâhını da ele geçirmek istedi. Ancak senin attığın ilk kurşun sayesinde olayın seyri değişti ve darbeciyi öldürdükten sonra sana otuz kurşun sıkılarak oracıkta seni şehit düşürdüler.

Sana bu vatanı kurtardığın, bu vatanı uyandırıp, birlik ve beraberlik içinde tuttuğun için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgiler!

Bir Türk Genci

Yağmur KAHRAMAN 8/B

VVVVVNNNN

Ahsen İşitez

Ey Kahraman Ağabeyim Ömer Halisdemir,

Bazı geceler daha karanlık gelir insana. Güneş hiç doğmayacakmış gibi hissedersin. Ayağa kalkacak tâkatin yoktur, ama dik durmak zorundasındır. Hatırlayamazsın başta tekrar güneşin doğacağını. Bazen birinin gözlerini açması bile sana tekrar hatırlatır o gerçeği.

15 Temmuz gecesi en karanlık gece gibi geldi başta. Bir korku, bir umutsuzluk doldu yüreğime. Söylemesi kolay, bir darbe girişimiydi olan ülkemizde. Yapanlar en içimizdendi. Kimimizin komşusu, kimimizin kardeşi, kimimizin silah arkadaşıydı; bizim canımıza, bizim demokrasimize kast edenler.

Hatırlayamadım başta güneşin doğacağını. Bitmeyecek sandım o gece. Her şey bitti demiştim içimden. Ama sonra sen çıkıp geldin. İlk kurşunu sıktın hainlere.

Durdum, fark ettim o anda. Güneş tekrar doğacaktı, bizim için doğacaktı. Tanklarla, uçaklarla saldıranlara bile göğüs gerilebilirdi elbet. Şanlı Türk ulusu geçmişte en korkunç canavarlara göğüs germişti sonuçta.

Ey Ömer Ağabey, sen hatırlattın bana bu gerçeği. Her karış toprağında şehit kanı olan bu yüce vatanın, bu topraklara şehit düşmüş bir neslin torunlarının kahramanısın.

Sen verdin ya canını bu yurda, gerdin ya göğsünü o acımasız otuz kurşuna; gözlerimizi açtık o gece, dikildik demokrasimize ve bize ihanet eden o hainlerin önüne. İster tanklarla gelsinler, ister uçaklarla.

Senin kanın dalgalanan al bayrakta, nefesin şanlı bayrağımızı dalgalandıran rüzgarda, ismin ise doğuşunu hatırlattığın güneşin ısıttığı her insanın aklında.

Güneş senin için daha parlaktı o gece. Ay bizimle beraber ağladı mezarına. Ama merak etme ağabey karanlığı yendik biz elbirliğiyle. Marşımız bile başlıyor “Korkma…” diye. Türk ulusu bundan sonra da asla boyun eğmeyecek hainlere.

Ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun Ömer Ağabeyim!

Ahsen İşitez  8/B

VVVVVNNNNM

Büşra AKTAŞ

Ömer HALİSDEMİR’e,

15 Temmuz gecesi kendi canını hiçe sayarak ilk kurşunu hiç korkmadan, o hain darbecinin kafasına sıktığın ve bu vatan için canını seve seve verdiğin için sana sonsuz kez teşekkür ederim.

Bu ülkeyi, bu vatanı korumak uğruna şehit düştün. O gece 241 candan biriydin sen de. Gecenin karanlığında Özel Kuvvetler Komutanlığının önünde o hain darbecileri içeri sokmamak için canını ortaya koydun, kanının son damlasına kadar direndin. Arkanda iki çocuğunu, eşini, babanı, kısacası bütün aileni bıraktın.

Ne koca yürekli baban varmış. O kalbindeki acıya rağmen devletten gelen yardımların hiçbirini kabul etmedi.”Oğlum vatana feda olsun!” dedi. Acısını kalbine gömdü. Görüyor musun bunları?

Eyy şahadet şerbetini içen kahraman! Bu güzel yurdun her tarafını kanınla suladın. Uçaklar insanlara bomba atmasın diye tarlalarını yakmıştı çiftçiler. Sen onların emeklerini boşa çıkarmadın, saf ve imanlı kanınla suladın o toprakları.

Attığın o ilk kurşun sadece kurşun değildi. Darbeyi tam kalbinden vurdu o kurşun. Karanlığı delip geçti, bizi aydınlığa çıkardı. Cesaret verdi, kuvvet verdi. Senin attığın ilk kurşun koca dünyaya ders verdi. Bir vatan nasıl korunur, ona nasıl sahip çıkılır, gösterdi. O kurşun bir olmayı, vatan olmayı öğretti.

Yaşım her ne kadar küçük olsa da senin gibi 241 canın verildiği bu vatanı her zaman koruyacağıma söz veriyorum. Gözün arkada kalmasın, herkes senle gurur duyuyor. Ve mektubumu sana yazdığım şu sözlerle bitirmek istiyorum: “Rahat uyu şehidim. Her 241 can gibi seninde bir anlamın var ve bu anlam tüm vatan” RUHUN ŞAD OLSUN!.. Vatan için canını veren, bizim geleceğimize de “can” veren demokrasi şehidi, Gönüllerin Komutanı Ömer HALİSDEMİR!

Büşra AKTAŞ 8/B

Yorum Yazın