İZKA’dan nefes kesen maraton; Robothon

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İYTE) Kampüsü bu yıl bini aşkın genç ve çocuğun katıldığı IZTECH RoboLeague 2019 etkinliğine ev sahipliği yaptı. Üniversite öğrenci topluluğu IEEE’nin organize ettiği, iki gün süren etkinlik kapsamında İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve Teknopark İzmir iş birliği ile düzenlenen 36 saatlik “Robothon”, nefes kesen bir yarışmaya sahne oldu. “Temiz enerji ve temiz teknolojiler” temalı maratonda her yaştan çocuk ve genç birbirinden ilginç ve yaratıcı robot tasarımlarıyla jüri karşısına çıktı.

“IZTECH RoboLeague 2019’un açılışı İYTE kampüsündeki kütüphanede yapıldı. Açılışta konuşan İZKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü H. İ. Murat Çelik, kürsüye ilkokul öğrencisi yarışmacı Yusuf Açık ile birlikte çıktı. Çelik, İzmir’in çok önemli sanayi, tarım ve turizm başta olmak üzere hizmetler sektörüne sahip önemli bir kent olduğuna vurgu yaptı. İzmir’i AR-GE, inovasyon, girişimcilik şehri yapmak istediklerini belirten Çelik, “Yenilenebilir enerji şehri İzmir’de çevre bilinci de çok yüksek. Beş parmağında beş marifet olan sizleri, beş parmağında beş marifet olan bu şehirle buluşturmak istiyoruz. Robothon etkinliğiyle, enerji ve çevre teknolojileriyle robotik teknolojisini bir araya getirmeyi sağlamaya çalışıyoruz. Bize güzel bir gelecek inşa edeceğinize inanıyorum” dedi.

İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran da yaptığı konuşmada Türkiye’nin en iyi 3 araştırma üniversitesi arasında yer alan İYTE olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi. Bilim, teknoloji ve robot teknolojilerinin önemine dikkat çeken Rektör Baran gençlere “Lütfen beynin sınırlarını zorlayın. Hayallerinizi büyütün ve ötesine geçmeye çalışın” diye seslendi. Rektör Baran organizasyona destek veren İZKA ve Teknopark ile sponsorlara teşekkür etti.

FİRMALAR GENÇLERLE BULUŞTU

IZTECH RoboLeague 2019 etkinliğinde, binin üzerinde katılımcı temiz ve yenilenebilir enerji alanında pek çok projeyle yer aldı. Etkinlikte ayrıca, robot, endüstriyel otomasyon, teknoloji, mekatronik, elektronik ve makine alanlarında faaliyet gösteren firmalar ile buna ilgi duyan geliştiriciler görüş alışverişinde bulundu.

Her yaştan çocuk ve genç hazırladıkları robotlarla farklı kategorilerde yarışırken, etkinlik kapsamında İZKA ve Teknopark İzmir’in düzenlediği “Temiz enerji ve temiz teknolojiler” temalı Robothon fikir yarışmasında da takımlar kendilerine verilen malzemeleri kullanarak 36 saatte birbirinden ilginç tasarımlar ortaya çıkardı ve jürinin karşısına çıktı. 24 saatlik “Tasarla-Yap-Yarıştır” etkinliğinde de katılımcılar bu yıl rüzgarla hareket eden yelkenli robotlar yapıp yarıştı.

Ödül töreninde organizasyona verdiği destekten ötürü İZKA adına Yatırım Destek Uzmanı Çağkan Aydoğdu’ya plaket sunuldu.

Robothon’da Nurgül Tosun, Ahmet Can Özbey ve Fatih Tuncay’dan oluşan Skyline ekibi, ‘APES’ isimli tasarımlarıyla birincilik ipini göğüsledi. Dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

İZTECH RoboLeague, robot teknolojilerini yarıştırıp sergilerken aynı zamanda teknoloji sektörünü kalifiye bir mühendis ve teknik personel olmaya aday öğrencilerle buluşturmayı, kendini robotik konusunda geliştirmiş ya da geliştirmeye çalışan her yaştan ve kesimden insanı bir araya getirerek teknolojik bir sinerji yaratmayı ve Türkiye’de robotik alana duyulan ilgiyi arttırarak sektörün gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın, insanlığın en ciddi problemleri arasında yer aldığı bir dönemde İZKA’nın Teknopark iş birliğiyle düzenlediği yarışmanın temasının “Temiz enerji ve temiz teknolojiler” olmasının ayrı bir önem taşıdığına dikkat çekildi.

Yorum Yazın